1. Ana Sayfa
  2. Mobil

Telefonunuzun Pil Ömrünü Uzatmak İçin 5 İpucu

Telefonunuzun Pil Ömrünü Uzatmak İçin 5 İpucu
0

Akıllı telefonunuzun pilinin mümkün olduğunca uzun süre dayandığından emin olmak istiyorsanız, yapabileceğiniz birkaç şey var. Bu ipuçları arasında akıllı telefonunuzu daha verimli şarj etmek, Wi-Fi kullanımınızı azaltmak ve kullanmadığınız zamanlarda telefon ekranınızı kapalı tutmak yer alır.

Wi-Fi Kullanımını Azaltın

Akıllı telefonunuzda biraz para ve pil ömrü tasarrufu yapmak istiyorsanız, Wi-Fi kullanımınızı azaltmayı deneyebilirsiniz. Kablosuz veri bir akıllı telefon için büyük bir tüketimdir, bu nedenle çok fazla kullanmaktan kaçınmanın yollarını bulmalısınız. Wi-Fi tüketiminizi azaltmak için telefonunuzun yerleşik özelliklerini kullanabilirsiniz.

Bir iPhone’unuz varsa, Düşük Güç Modunu etkinleştirerek pilinizden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Bu mod, gerekli olmayan tüm kablosuz özellikleri devre dışı bırakacaktır. Cihazınız için bir ekran zaman aşımı ayarlamanız da mümkündür.

Wi-Fi kullanımınızı azaltmanın bir başka yolu da kişisel bir hotspot kullanmaktır. Bu cihazlar bir USB kablosu veya Bluetooth ile çalışır. Cihaz hücresel ağlardan daha az güç kullanır ve bağlantınızı diğer cihazlarla paylaşabilirsiniz.

Akıllı telefonunuzda güç tasarrufu yapmanın bir başka yolu da Gelişmiş işlem özelliğini kapatmaktır. Bu, posta alma ve veri indirme gibi arka plan görevlerini duraklatacaktır.

GPS çipini ve diğer konum hizmetlerini kapatmak, kablosuz veri kullanımınızı azaltmanın bir başka yoludur. Telefonunuz konumunuzu belirlemek için diğer telefonlara ve cihazlara kablosuz sinyaller gönderir. Birçok uygulama içerik indirmek ve bildirim göndermek için telefonunuzu uyandırır.

Bazı kullanıcılar pil ömürlerini azaltabilecek ödünler vermek istemezler. Diğer kullanıcılar ise favori hizmetlerinden feragat etme fikrinden hoşlanmayabilir.

Telefonunuzun modeline bağlı olarak Bluetooth’u da kapatabilirsiniz. Bluetooth, hücresel bağlantı ve GPS’in gerektirdiği gücün çok azını kullanır. Ancak, bu özellik kapatılırsa telefonunuzun Bluetooth özelliklerini kullanamazsınız.

Push hizmetlerini de kapatabilirsiniz. Bazı uygulamalar siz akıllı telefonunuzdan uzaktayken size bildirimler gönderir. Örneğin, ev dışındayken Facebook uyarılarını kapatabilirsiniz.

Telefonunuzda güç tasarrufu yapmak için hangi özellikleri kapatmanız gerektiğinden emin değilseniz, “If This Then That” uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu uygulama hangi uygulamaların en çok pil kullandığını belirleyecektir.

Telefonunuzun Pil Ömrünü Uzatmak İçin 5 İpucu

Kullanmadığınızda Telefon Ekranını Kapatın

Pil ömründen tasarruf etmek istiyorsanız, en son teknolojilerin bazılarından haberdar olmanızda fayda var. Üreticiler her zaman güç yönetimini geliştirmeye çalışmaktadır. Örneğin Samsung, telefonunuzun konumunu belirli bir kişiye göndererek kullanıcıların birkaç gün boyunca pil tasarrufu yapmasını sağlayan bir Acil Durum Moduna sahiptir.

Birçok yeni cihaz düşük güç moduna sahiptir. Bu az bilinen özellik, gerekli olmayan kablosuz özellikleri kapatarak güç tüketimini en aza indirmenize olanak tanır. Bu moda kendiniz de manuel olarak geçebilirsiniz.

Düşük güç modu, telefonunuzdan daha fazla güç elde etmenin kolay bir yoludur. Otomatik veri indirmeyi ve bazı görsel efektleri devre dışı bırakır. Cihazınızı kullanmıyorsanız ekran da kararacaktır. Ancak dikkat edin, bu ekranınızın optimumdan daha az olmasına neden olabilir.

Akıllı telefonunuzda pil ömründen tasarruf etmenin başka birçok basit yolu vardır. Bunlardan bazıları anlık bildirimleri devre dışı bırakmak, konum hizmetlerini kapatmak ve Bluetooth’u kapatmaktır. Ancak yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri işletim sisteminizi en son sürüme güncellemektir. Bu sadece telefonunuzun güncel olmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda bir dizi yazılım hatasını da düzeltir.

En yaygın pil katillerinden biri çoklu görevdir. Pilinizden en iyi şekilde yararlanmak için yaptığınız işlerin sayısını azaltmaya çalışın. Bir başka akıllıca hareket de ekran kilidinizi mümkün olduğunca çabuk açılacak şekilde ayarlamaktır. Bunu yapmak, cebinizdeyken telefonunuzu yanlışlıkla açmaktan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

iPhone ve Android’in akıllı telefonunuzun hızlı çalışmasını sağlama arayışınızda size yardımcı olacak gerçekten harika özellikleri vardır. Örneğin, iPhone 6s ve sonraki modellerde bulunan Uyandırmak için Kaldır özelliği, telefonunuzu elinize aldığınızda uyandırır. Benzer şekilde, Android’in Otomatik Parlaklık özelliği, mevcut aydınlatma koşullarına göre ekranınızın parlaklığını otomatik olarak ayarlar.

Ancak, bu tür özellikleri desteklemeyen bir akıllı telefonunuz varsa, pil ömrünü artırmak için cihazınızda bazı basit değişiklikler yapabilirsiniz.

Telefonunuzu Daha Hızlı Şarj Edin

Akıllı telefonunuzun pil ömründen tasarruf etmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri cihazınızı daha hızlı şarj etmektir. Bunun nedeni, bataryaya ne kadar fazla meyve suyu eklerseniz, o kadar az dayanacak olmasıdır. Ayrıca pilinizden elde edeceğiniz şarj döngüsü sayısını da azaltır. Mümkünse, telefonunuzu bataryasının maksimum kapasitesine mümkün olduğunca yakın şarj edin.

Telefonunuzu daha hızlı şarj etmenin en basit yollarından biri Uçak moduna geçmektir. Bu mod hücresel veri, Bluetooth ve çoğu kablosuz özelliği kapatacaktır. Telefonunuz uçak moduna geçtiğinde, gücün yalnızca dörtte birini kullanır.

Şarjı hızlandırmanın bir başka yolu da mümkünse telefonunuzu prize takılı bırakmaktır. Bunu yaparken, aşırı ısının dışarı çıkmasını önlemek için telefonu bir kılıf içine koyabilirsiniz.

Ayrıca, telefonunuzu şarj etmek için ağır hizmet tipi bir şarj kablosu kullanabilirsiniz. Bu kablolar, standart kablolardan dört kat daha fazla güç yayacak şekilde tasarlanmıştır.

Telefonunuzu şarj etmeye çalışıyorsanız, Wi-Fi ve konum hizmetlerini kapatmayı unutmayın. Bunlar pilinizi en çok tüketen unsurlardan biri olabilir. Bataryanız tamamen şarj edilmiş olsa bile, gücünü tüketen arka plan işlemleri çalışmaya devam eder.

Son olarak, Windows veya Mac’te pilinizin güç tüketimini kontrol edebilirsiniz. Bunu Görev Yöneticisi veya Etkinlik Monitörü ile yapabilirsiniz. Android telefonlar için Ayarlar altından kontrol edebilirsiniz.

Telefonunuzu daha hızlı şarj etmenize yardımcı olduğunu iddia eden uygulamalar vardır. Bu uygulamalardan bazıları karışık sonuçlara sahiptir. Ancak, bazılarının ölçülebilir bir etkisi vardır.

İşin püf noktası, ihtiyaçlarınız için doğru uygulamayı seçmektir. Sizin için en iyisini seçmek için kullanım kılavuzunu okuyun. Ancak kılavuzunuz yoksa, çevrimiçi yorumları okuyarak hangisinin en iyisi olduğunu öğrenebilirsiniz.

Telefonunuzun Pil Ömrünü Uzatmak İçin 5 İpucu

Optimize Edilmiş Şarj

Optimize edilmiş pil şarjı, akıllı telefonunuzun pilinin daha uzun süre dayanmasını sağlayabilen bir özelliktir. Bu özellik iOS 13 ve sonraki sürümleri çalıştıran çoğu iPhone’da mevcuttur.

Bu özelliği kullanmak için Ayarlar -> Pil -> Pil Sağlığı ve Şarjı altında bulabilirsiniz. Ayrıca açabileceğiniz veya kapatabileceğiniz birkaç ayar da vardır. Bu özellik pilin ömrünü kısaltmanın yanı sıra kimyasal yaşlanmayı önler ve pilin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Bu özellik varsayılan olarak açıktır, ancak isterseniz kapatabilirsiniz. Pilin durumunu kontrol edebilir ve zaman aşımını ayarlayabilirsiniz. Aşırı şarjdan kaçınmak istiyorsanız, zaman aşımını pil yaklaşık %80 olduğunda şarjı durduracak şekilde ayarlayın.

Optimize edilmiş pil şarjı özelliği, şarj alışkanlıklarınızı analiz ederek çalışır. Telefonunuzu en çok ne zaman kullanacağınızı belirler ve bu kategoriye girdiğinizde şarj etmeyi durdurur.

Akıllı telefonunuzu ne zaman kullanacağınızı anlamak için makine öğrenimini kullanır, böylece şarjı ne zaman durduracağını ve ne zaman kullanmanız gerektiğini bilir. Bu kullanışlıdır çünkü pil en sağlıklı durumdayken şarj etmeyi önler.

Optimize Edilmiş Pil Şarjı özelliğini etkinleştirdiğinizde, iPhone’unuz tamamen şarj olduğunda kilit ekranınızda bir bildirim alırsınız. Pilinizin seviyesini izlemek için Ayarlar uygulamasını da kullanabilirsiniz.

Optimize edilmiş pil şarjı, belirli durumlarda iPhone’unuzun şarjının %80’i geçmesini de geciktirebilir. Örneğin, bu özelliği işte veya evdeyken şarjı geciktirecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Seyahat gibi diğer durumlarda, şarj olurken telefonu boşta bırakmanız gerekir.

Çoğu lityum-iyon pilin zamanla bozulacağını da belirtmek gerekir. Yıllarca kullanım için derecelendirilmiş olsalar bile, birkaç aylık düzenli kullanımdan sonra şarj tutma yeteneklerinin bir kısmını kaybedebilirler.

Telefonunuzun yaşı ne olursa olsun, bataryayı sağlıklı tutmak her zaman iyi bir fikirdir. Akıllı telefonunuzun performansıyla ilgili sorun yaşıyorsanız, pil değişimi için telefonunuzu bir Apple mağazasına götürmelisiniz. Çünkü bu sayede Apple’ın yeni pil değiştirme programından yararlanabileceksiniz.

 

Yazar Hakkında

Teknolojik Bilgi'nin kurucusu, Teknoloji ve Yazılım hakkında makale yazarı.

Yorum Yap