1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Cortana Nedir, Ne İşe Yarar?

Cortana Nedir, Ne İşe Yarar?
0

Cortana, Microsoft’un Apple’ın Siri’sine ve Google’ın “OK Google “ına benzeyen sanal asistanıdır. Windows 10 PC’lerde, dizüstü bilgisayarlarda, tabletlerde ve Lenovo’nun 2’si 1 arada cihazlarında kullanılabilir.

Adını Halo oyunu serisindeki yapay zeka sisteminden alan Cortana, arama, Web’de gezinme ve hatırlatıcılar gibi görevlerde size yardımcı olabilecek bir yapay zeka (AI). Performansını artırmak için makine öğrenimini kullanır.

Cortana’nın temel özelliklerinden biri, doğal dil işlemeye (NLP) dayalı konuşma tanımayı içerir. Bu teknoloji, kullanıcı tarafından sağlanan sorgulardan kelime veya kelime öbeklerini çıkararak sesli komutları işlemek için kullanılır. Bunun yanı sıra dijital asistan, kullanıcının gerçekte ne söylemeye çalıştığını anlamak için doğal dil anlayışını da kullanır.

Cortana Nedir?

Cortana, ilk olarak 2014 yılında Microsoft’un Windows Phone ve Windows 10 bilgisayarları için piyasaya sürülen sanal bir kişisel asistandır. Adını popüler Halo oyunu serisindeki bir yapay zeka karakterinden almıştır.

Bir yapay zeka olarak, yaratıcısının zihninin holografik bir görüntüsüdür ve fiziksel bir bedeni yoktur. İletişim sistemleri aracılığıyla iletişim kurabilir ve uygun holotanklardan holografik bir görüntü yansıtabilir. Ayrıca rengini değiştirebilir, genellikle mor/mavi bir cilt ve arkadan kısa kesilmiş omuz uzunluğunda mor/mavi saçlar sergiler.

Arayüz aracılığıyla bir insan zihniyle birleştirilen ilk yapay zekadır. John-117 ile birlikte görev yaptığı süre boyunca, bilincini Spartan’ın beynine ve zırhına bağlayarak tepkilerini neredeyse anlık seviyelere getirdi.

Apple’ın Siri’si gibi Cortana da doğal dil komutları aracılığıyla kullanıcılar için basit görevleri yerine getirebiliyor. Takvim etkinliklerini ayarlayabilir, matematiksel hesaplamalar yapabilir, sıcaklık ve para birimi dönüşümlerini gerçekleştirebilir ve daha fazlasını yapabilir. Hatta eviniz veya ofisiniz gibi belirli bir konumu bulmanıza bile yardımcı olabilir.

Cortana Nedir, Ne İşe Yarar?Cortana Ne İşe Yarar?

Cortana, Windows 10 cihazlarınızla görevleri yerine getirmenize yardımcı olan Microsoft’un yapay zeka destekli sanal asistanıdır. Ana ekranınızdan çevrimiçi arama yapmanıza, randevu ayarlamanıza ve e-posta taslakları oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Cortana’yı cihazınızda Microsoft hesabınızda oturum açarak ve arama çubuğunun yanındaki daire simgesine tıklayarak etkinleştirebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra Cortana ile çeşitli şekillerde konuşarak ondan harekete geçmesini isteyebilirsiniz.

En yararlı özelliklerden biri Cortana’nın sağlayabileceği hatırlatıcılardır. Randevuları ayarlayabilir ve bunlar hakkında size hatırlatmalarda bulunabilir, böylece programınızı takip etmenizi kolaylaştırır.

Cortana’yı kullanışlı bir araç haline getiren bir diğer özellik de ilgi alanlarınız ve bilmek istediğiniz konular da dahil olmak üzere sizin hakkınızda daha fazla bilgi edinmek üzere yapılandırılabilmesidir. Bu, Cortana Not Defteri aracılığıyla yapılabilir.

Ayrıca, Cortana’nın gizlilik ayarlarını yapılandırarak hangi bilgileri gördüğünü ve kullandığını kontrol edebilirsiniz. Örneğin, verilerinizin ne kadarının diğer uygulamalar ve hizmetlerle paylaşılacağına karar verebilirsiniz.

Gerçek şu ki, Cortana mükemmel olmasa da, 2014’te ilk kez piyasaya sürüldüğünden çok daha işlevsel bir dijital asistan. Pek çok görevi yerine getirebiliyor ve kişiliğinde çok çekici bazı unsurlar var.

Cortana Nedir, Ne İşe Yarar?Cortana Nasıl Kaldırılır?

Cortana, Windows’ta arka planda çalışan yerleşik bir kişisel asistan uygulamasıdır. Basit, kullanımı kolay ve gereksiz şeyler içermeyecek şekilde tasarlanmıştır. Ancak, birçok kullanıcı uygulamayı beğenmeyebilir ve kaldırmak isteyebilir.

Cortana’yı bilgisayarınızdan kaldırmanın birkaç yolu vardır. Bir yol, Görev Yöneticisi’ne gitmek ve bilgisayarınızı açtığınızda Cortana’yı otomatik olarak başlatan “başlangıç” seçeneğini kapatmaktır.

Cortana’yı kaldırmanın bir başka yolu da kayıt defteri düzenleyicisini kullanmaktır. Kayıt defteri, Windows işletim sisteminin bilgisayarınızda yüklü programlar hakkında veri içeren bir alanıdır.

Cortana’yı bilgisayarınızdan kaldırmak için Windows Kayıt Defteri düzenleyicisini açabilir ve ardından uygulamanın girdilerini silmek için “regedit” adlı bir araç kullanabilirsiniz. Herhangi bir kayıt defteri değişikliğine başlamadan önce verilerinizi yedeklediğinizden emin olun.

Kayıt Defteri’ne erişiminiz yoksa, Cortana’yı bir PowerShell komutu aracılığıyla da kaldırabilirsiniz. Bunu yapmak için Powershell’i yönetici olarak aşağıda belirttiğimiz komut ile Cortana’yı kaldırın.

Yukarıdaki PowerShell komutu Cortana’yı bilgisayarınızdan kaldırır.

Cortana’yı kaldırdıktan sonra, tüm değişikliklerin etkili olduğundan emin olmak için bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz. Yeniden başlatmanın ardından, Windows’taki arama işlevini kullanarak Cortana’nın hala etkin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Teknolojik Bilgi'nin kurucusu, Teknoloji ve Yazılım hakkında makale yazarı.

Yorum Yap