1. Ana Sayfa
  2. Yazılım

Proton Mail Nedir, Nasıl Açılır?

Proton Mail Nedir, Nasıl Açılır?
0

Proton Mail, uçtan uca şifreleme ve kendi kendini imha eden mesajlar sunan güvenli bir e-posta hizmetidir. Bu özellikler, hizmeti gizliliğinizi korumak için mükemmel hale getirir.

Proton Mail’in şifreleme protokolleri, e-postalarınızı bilgisayar korsanlarına ve casuslara karşı güvende tutmak için sürekli olarak gelişmektedir. Örneğin, yakın zamanda RSA’dan daha hızlı ve daha güvenli olan eliptik eğri kriptografisine geçtiler. Buna ek olarak, parola korumalı e-posta bağlantıları oluşturma özelliğini de eklediler.

Ayrıca şifrelenmiş e-postalarınızın belirli bir süre sonra kendi kendini imha etmesini seçebilirsiniz, bu da insanların onları çalmasını daha da zorlaştırır. Bu özellik sizi, genellikle güvenilir bir kaynaktan geliyormuş gibi görünen e-postalar göndermeyi içeren kimlik avı saldırılarına karşı da korur.

Proton Mail Nedir?

Proton Mail, çeşitli güvenlik ve gizlilik özellikleri sunan bir e-posta hizmetidir. Temel güvenlik özelliği, alıcı dışında hiç kimsenin e-postalarınızı okuyamamasını sağlayan uçtan uca şifrelemedir.

Proton Mail ayrıca, gelişmiş izleme koruması gibi gizliliğinizi koruyan bir dizi başka güvenlik özelliğine de sahiptir. Bu, IP adresinizi ve diğer kişisel bilgilerinizi e-postalarınıza gömülü yetkisiz izleyicilerden korur.

Buna ek olarak, Proton Mail şifre korumalı e-postalarda bir son kullanma süresi belirlemenize izin verir, böylece son kullanma tarihine ulaşıldığında otomatik olarak silinirler. Bu, vergi ile ilgili yazışmalar, finansal belgeler veya tıbbi bilgiler gibi hassas e-postalar gönderiyorsanız kullanışlıdır.

Bir diğer önemli güvenlik özelliği de e-posta içeriğinde benzersiz kodlar kullanarak kötü amaçlı yazılım ve diğer tehditlerin riskini azaltmayı amaçlayan elek filtrelemedir. Kodlar sunucu düzeyinde oluşturulur, böylece bilgisayar korsanları gönderilmeden önce mesajlarınıza erişemez.

Proton Mail ayrıca belirli anahtar kelimeleri, e-posta adreslerini, gelen kutularını ve teslimat tarihlerini bulmak için yararlı olan arama özelliklerini de içerir. Hatta ekleri ve klasörler içindeki mesajların konumunu bile arayabilir. Bununla birlikte, arama motorunun yalnızca sıfır bilgi şifrelemesiyle saklanan mesajların içeriğini arayabildiğini belirtmek gerekir.

Proton Mail Nedir, Nasıl Açılır?Proton Mail Ne İşe Yarar?

Proton Mail, e-postalarınızı korumak için güçlü uçtan uca şifreleme standartları ve sıfır bilgi şifrelemesi kullanan güvenli bir e-posta sağlayıcısıdır. Ayrıca e-postalarınızın, kişilerinizin ve takvim etkinliklerinizin içeriğini şifreler, böylece başka hiç kimse bunları okuyamaz.

Hizmet, hassas bilgiler veya çok sayıda kişisel ayrıntı içeren şifreli mesajlar göndermesi gereken herkes için iyi bir seçimdir. Özellikle yasal konular, finansal işlemler ve bankacılık, tıbbi kayıtlar ve üst düzey profesyonel konuşmalarla ilgili e-postalar için kullanışlıdır.

Güvenlik bilincine sahip kullanıcılar için Proton Mail, oturum açmak için bir parola ve cep telefonunuzda bir kimlik doğrulayıcı uygulaması gerektiren iki faktörlü bir kimlik doğrulama özelliğine de sahiptir. Bu, bilgisayar korsanlarının hesap kimlik bilgilerinizi çalmasını zorlaştırır.

Proton Mail’in gizliliğinizi korumaya yardımcı olmasının bir başka yolu da IP adresinizi veya kimliğinizle ilişkilendirilebilecek diğer verileri kaydetmemesini sağlamaktır. Bu, anonim kalmanıza ve kişisel bilgilerinizi kolluk kuvvetlerine ifşa etme ihtiyacından kaçınmanıza yardımcı olur.

Ek koruma için, e-postalarınız için isteğe bağlı bir sona erme süresi ayarlayabilirsiniz; bu süre geçtikten sonra e-postalar alıcının gelen kutusundan silinir. Bu özellik hem Proton Mail kullanan hem de kullanmayan alıcılar için çalışır.

Proton Mail Nedir, Nasıl Açılır?Proton Mail Hesabı Nasıl Açılır?

Proton Mail, çevrimiçi gizliliklerini korumak isteyen kişiler için mükemmel bir seçimdir. Tüm mesajları ve ekleri şifreleyerek, belirlediğiniz şifreyi bilmeyen herhangi birinin e-posta içeriğinizi görüntülemesini imkansız hale getirir.

Hizmet ayrıca, her giriş yaptığınızda mobil cihazınıza altı haneli benzersiz bir kod girilmesini gerektiren isteğe bağlı bir iki faktörlü kimlik doğrulama sistemi sunar. Bu şekilde, birisi şifrenizi çalarsa, mobil cihazınızdaki kodu bilmeden hesabınıza erişemez.

Bir diğer önemli özellik ise e-postalarınızın uçtan uca şifrelenmesidir. Bu, şifrelenmiş bir mesaj göndermek için kullandığınız iki çift genel ve özel anahtar oluşturarak çalışır. Alıcı, sizin verdiğiniz bir şifreyi kullanarak mesajın şifresini çözmek için tıklayabileceği güvenli bir bağlantı alır.

Ayrıca Proton Mail kullanmayan kullanıcılara gönderilen tüm e-postaları şifreler, bu da Proton Mail kullanmayan kişilerle iletişim kurmanız gerektiğinde yararlı olabilir. Ancak, başka bir e-posta hizmeti kullanan birine göndermeyi planlıyorsanız, gönderdiğiniz her mesajı manuel olarak parola ile korumanız gerekir.

Diğer birçok e-posta hizmeti gibi, Proton Mail de e-postalarınızı sıralamak için klasörlere sahiptir, ancak her bir e-postaya ekleyebileceğiniz özel etiketler de sunar. Bu etiketler, e-postaları ihtiyaçlarınıza göre düzenlemek için yararlı olabilir, ancak klasör kategorizasyonuna müdahale etmezler.

Yazar Hakkında

Teknolojik Bilgi'nin kurucusu, Teknoloji ve Yazılım hakkında makale yazarı.

Yorum Yap