1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Evde Wi-Fi Sinyalinizi Nasıl Güçlendirebilirsiniz?

Evde Wi-Fi Sinyalinizi Nasıl Güçlendirebilirsiniz?
0

Ev ağınızdan ve kablosuz İnternet erişiminizden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, Wi-Fi sinyalinizi iyileştirmek için bazı çalışmalar yapmanız gerekir. Neyse ki, bunu hızlı ve kolay bir şekilde yapmak için atabileceğiniz adımlar var.

Yönlendiricinin Konumu

Bir yönlendiricinin yerleşimi, Wi-Fi sinyal gücünde kritik bir faktördür. Ev ağınızın kalitesini artırmak için konum iyileştirilebilir. Genellikle merkezi bir konum en iyi noktadır.

Sinyalin gücü, evinizdeki malzemeler de dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır. Genellikle tuğla, beton ve metal, kablosuz sinyalin geçmesi için zordur. Yönlendiricinizi yerden yükselterek veya bir duvara monte ederek sinyal gücünüzü artırabilirsiniz.

İdeal olarak, evinizin her odasında güçlü bir Wi-Fi sinyaline sahip olabilmelisiniz. Eğer böyle bir şansınız yoksa, evinizdeki ayna, pencere ve yansıtıcı yüzeylerin sayısını azaltarak sinyali artırabilirsiniz.

Cihazınız ile yönlendiriciniz arasındaki mesafeyi de göz önünde bulundurmalısınız. Bu, yönlendiriciniz için en iyi konuma karar vermenize yardımcı olacaktır. Örneğin, evinizin yan tarafına yerleştirilen bir yönlendirici genellikle duvarın arkasına yerleştirilen bir yönlendiriciden daha fazla kapsama alanına sahip olacaktır. Dikkate alınması gereken bir diğer husus da ev ağınıza bağlı cihazların sayısıdır. Bulaşık makinesi, mikrodalga fırın ve hatta bebek monitörü gibi birçok cihaz 2,4 GHz bandında çalışır.

Wi-Fi sinyalinizi artırmak için yönlendiricinizi değiştirmek de dahil olmak üzere yapabileceğiniz birçok şey vardır. Eviniz için en uygun olanı bulana kadar farklı konumları denemek iyi bir fikirdir. Unutmamanız gereken en önemli şey, yönlendiriciyi evinizin merkezine mümkün olduğunca yaklaştırmaya çalışmaktır. Bu evinizin merkezi olmasa da, tüm elektronik cihazlarınız için merkezi nokta olmalıdır.

Yönlendiricinizi çok sayıda duvarın yakınına yerleştirmekten de kaçınmalısınız. Çoğu yönlendirici her yöne sinyal gönderir. Ancak arada çok fazla duvar olması sinyali zayıflatacaktır. Bir başka ipucu da yönlendiricinizi ikinci katın tavanına veya zeminine yerleştirmeye çalışmaktır. Genellikle kablosuz bağlantılar için en iyi yer burasıdır. Bir örgü ağ kullanmak da taşıyıcı duvarların üstesinden gelmeye yardımcı olabilir.

Evde Wi-Fi Sinyalinizi Nasıl Güçlendirebilirsiniz?

Yönlendirici Antenlerini Yapılandırın

Evinizdeki kablosuz sinyalini artırmak istiyorsanız, yönlendirici antenlerini performanslarını en üst düzeye çıkaracak şekilde yapılandırmanız gerekir. Wi-Fi sinyal gücü, evinizdeki engellerin miktarının yanı sıra ağa bağladığınız cihaz sayısından da büyük ölçüde etkilenir. Bağlantınızın hızı da kullandığınız teknolojinin türünden etkilenir. Yüksek kazançlı bir harici anten de sinyal alımını iyileştirebilir. Wi-Fi sinyalini iletmek ve almak için çok yönlü bir anten en iyisidir. Çok katlı bir evde yaşıyorsanız bir Wi-Fi sinyal güçlendirici satın almanız gerekebilir.

Yönlendiricinizin konumunu ayarlayarak da Wi-Fi sinyalini artırabilirsiniz. Bu, Wi-Fi kapsama alanınızın evinizin her yerinde optimize edilmesini sağlamanın etkili bir yoludur. Yönlendirici anteni belirli bir yüksekliğe ve menzili için optimum bir konuma yerleştirilmelidir. Bazı insanlar yönlendiriciyi bir rafa veya masaya kurmayı yararlı bulur. Çok katlı bir eviniz varsa, yönlendiriciyi evin merkezine en yakın bir alana yerleştirmelisiniz. Bu, radyo dalgalarının aşağıya doğru hareket etmesini sağlayarak WiFi sinyalinin evinizin her yerine yayılmasına yardımcı olacaktır.

Yönlendirici bir dolabın içine yerleştirildiğinde sinyal zayıflayacaktır. Ayrıca metal çivilerin yakınına koymaktan da kaçınmalısınız. Metal, radyo dalgalarını yansıtarak sinyali engelleyecektir. Üreticiye bağlı olarak, yönlendirici çıkarılabilir antenlerle birlikte gelebilir. Bunlar genellikle çok küçüktür, bu nedenle anten için iyi bir konumda olduklarından emin olmanız gerekir. Evinizdeki kablosuz ölü noktaları belirlemek için CloudCheck uygulamasını da kullanabilirsiniz. Ardından, paraziti azaltmaya yardımcı olmak için yönlendiricinizin konumunu ayarlayabilir veya Wi-Fi kanalını değiştirebilirsiniz.

Yönlendiricinizi yeniden konumlandırırken, antenleri 90 derecelik bir açıyla yönlendirmeniz gerektiğini unutmayın. WiFi sinyalinizi güçlendirmek için yapabileceğiniz bazı şeyler olsa da, kablosuz yönlendiricinizi değiştirmeniz gerekebilir. İnternette birçok farklı model mevcuttur.

Kanal Değiştirin

Yönlendiricinizdeki kanalı değiştirmek Wi-Fi sinyalinizi birkaç kademe artırabilir. Mevcut sisteminiz işinizi görmüyorsa bir WiFi genişletici satın almayı da düşünebilirsiniz. Cihazınız destekliyorsa, kablosuz sinyalinizi evinizin en ücra köşelerine kadar kolayca genişletebilirsiniz. Yine de bazı modellerin yapılandırılması biraz daha zordur. En iyi tavsiye, zaman ayırmanız ve hızlı bir ev ağının avantajlarını kaçırmadığınızdan emin olmanızdır.

Wi-Fi söz konusu olduğunda, bazı üreticilerin tam olarak ne yapıp ne yapamayacağınızı size bildirme konusunda cimri davrandıklarını göreceksiniz. Bununla birlikte, ev ödevinizi yaparsanız, çok sayıda seçenekle ödüllendirileceksiniz. Bunların arasında hepsi 100 dolardan daha ucuza satın alınabilen WiFi güçlendiriciler, tekrarlayıcılar ve genişleticiler var. Ayrıca ev ağınızı iyileştirmek için yenilikçi yollar geliştiren ve giderek büyüyen bir şirketler üçlüsü de var.

Hazır başlamışken, yönlendiricinizdeki otomatik bağlanma özelliğini kapatmayı unutmayın. Bunu Ayarlar menüsüne gidip Gelişmiş Ayarlar’ı seçerek yapabilirsiniz. Daha sonra, Kanallar sekmesine gidin ve Wi-Fi yönlendiricinizin size neler sunabileceğine dair daha kapsamlı bir bakışla ödüllendirileceksiniz. Özellikle 2.4GHz bandını gözden kaçırmayın. Çakışmayan üç kanala sahiptir ve 5GHz’deki muadilleri kadar hızlı olmasalar da telefonunuzun hücresel ağından daha hızlıdırlar. Wi-Fi kanalını değiştirmeyi tamamladığınızda, daha az ölü bölge, daha hızlı indirme ve genel olarak daha iyi performansa sahip olacaksınız.

En zor görevlerden biri, ev ağınız için en iyi kanal kombinasyonunu belirlemektir. Sonuçta, iyi bir bağlantınız yoksa, en yeni filmleri izleyemez, çevrimiçi oyunlar oynayamaz ve hatta e-postalarınızı kontrol edemezsiniz.

Evde Wi-Fi Sinyalinizi Nasıl Güçlendirebilirsiniz?

Kullanılmayan cihazların bağlantısını kesin

Kullanılmayan cihazların bağlantısını kesmek, evdeki Wi-Fi sinyalinizi iyileştirmenin en kolay yollarından biridir. Bu cihazlar bant genişliğinizi tüketerek bağlantınızın yavaşlamasına neden olabilir. İnternetinizin hızlı ve istikrarlı olmasını sağlamanın tek yolu bu kullanılmayan cihazların bağlantısını kesmektir. Bu sayede daha fazla bant genişliği kazanarak video izleyebilir, internette gezinebilir ve uygulama indirebilirsiniz.

Telsiz telefonlar ve mikrodalga fırınlar gibi kullanılmayan cihazlar Wi-Fi ağınızın bant genişliğinin çoğunu kullanır, bu nedenle bunlardan kaçınmalısınız. Ayrıca, bazı cihazlar Wi-Fi sinyalinizi bozabilir. Örneğin, Bluetooth cihazları açıldıklarında genellikle Wi-Fi ağınızı zayıflatır.

Microsoft OneDrive gibi bazı cihazlar, büyük dosyaları eşitlerken mevcut yükleme bant genişliğinin tamamını kullanır. OneDrive’da büyük bir dosyanız veya birkaç dosyanız varsa, daha fazla yükleme bant genişliği açmak için geçici olarak duraklatın. Bunu yaparken, günlük rutininiz için gerekli olmayan diğer cihazların bağlantısını kesmeyi deneyin. Kullanmadığınız tüm cihazları ağınızdan kaldırmak için Wi-Fi şifrenizi de değiştirmek isteyebilirsiniz.

İnternet sağlayıcınız ne kadar bant genişliği kullanabileceğinize dair bir sınır koyabilir. Daha fazla bant genişliği kullanmak için bunun için ödeme yapmanız gerekecektir. Ne yazık ki, İnternet sağlayıcınızın veri sınırlamaları varsa, bunlardan kaçınamazsınız. Ancak, yavaş olup olmadığını görmek için internet hızınızı test edebilirsiniz. Çok fazla trafik almadığınız sürece bir sorun yaşamazsınız.

İnternetinizin çalışmasını hala sağlayamıyorsanız, yeni bir cihazı araştırmanız veya Wi-Fi ekipmanınızı farklı bir yere taşımayı denemeniz gerekebilir. Yönlendiricinizi yeniden başlatmayı da deneyebilirsiniz. Alternatif olarak, ağınızın kanal ayarlarını değiştirebilirsiniz. Son olarak, mobil veriye geçmeyi deneyebilirsiniz, ancak bu her zaman gerekli değildir. Bunlardan herhangi birini yapma şansınız yoksa, bağlantı sorunlarınızı çözmenin en iyi yolunu bulmak için İnternet servis sağlayıcınıza danışmanız gerekir.

Yazar Hakkında

Teknolojik Bilgi'nin kurucusu, Teknoloji ve Yazılım hakkında makale yazarı.

Yorum Yap