1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Android ve iOS Cihazlarda QR Kod Nasıl Okutulur?

Android ve iOS Cihazlarda QR Kod Nasıl Okutulur?
0

QR kodları bir barkod türüdür. Veri depolamak için kullanılırlar ve çeşitli sektörlerde kullanılırlar. Ayrıca insanları web sitenizdeki bilgilere, sosyal medya profillerine ve diğer pazarlama içeriklerine yönlendirmenin harika bir yoludur. Üretilmeleri kolaydır ve çoğu telefonda çalışırlar. QR kodlarını okutmanın en kolay yollarından biri ise Google Lens uygulamasını kullanmaktır. Bu uygulama üzerinden canlı bir şekilde QR kodları okutabilirsiniz.

QR Kod Nasıl Çalışır?

QR kodu, 1994 yılında bir Japon barkod geliştiricisi olan Denso Wave tarafından icat edilen iki boyutlu bir barkoddur. Kullanıcıların bir akıllı telefon taraması yoluyla dijital bilgilere erişmesini sağlar.

Bu teknoloji, ürün ve sadakat pazarlaması, mağaza içi ürün etiketleme, ticari takip, eğlence ve ulaşım biletleri ve temassız ödeme gibi çeşitli uygulamalarda kullanılmaktadır. Bir QR kodunun temel amacı, kullanıcının bilgiye en az müdahaleci bir şekilde erişmesini sağlamaktır.

Bir tarayıcı bir QR kodunu taradığında, beyaz bir arka plana karşı bir ızgara üzerinde bir desen halinde düzenlenmiş siyah modülleri (siyah kare noktalar olarak gördüğümüz şey) okur. Tarayıcı her bir noktayı okur ve modüldeki bilginin türüne bağlı olarak bunu bir sayı veya harf olarak yorumlar.

Modüldeki veriler Reed-Solomon hata düzeltme kullanılarak saklanır. Bu, modül hasar görmüş veya aşınmış olsa bile tarama cihazlarının bir QR kodunda yer alan bilgileri işlemesine olanak tanır.

İşletmeler QR kodlarını reklam ve pazarlama stratejilerine giderek daha fazla entegre etmektedir. Bunun nedeni, işletmelerin statik içeriği, müşterileri işletmeyle çevrimiçi etkileşime girmeye teşvik eden dinamik harekete geçirici mesaj düğmelerine dönüştürmelerine yardımcı olabilmeleridir. Bu da reklam verenler için daha geniş bir erişim ve daha etkili pazarlama kampanyaları sağlayabilir.

Android ve iOS Cihazlarda QR Kod Nasıl Okutulur?

QR Kod Nasıl Okutulur?

QR kodları modern dünyada giderek daha yaygın hale gelmektedir ve bilgiye erişmenin kolay bir yoludur. Bir web sayfasını açabilir, kısa mesaj gönderebilir ve hatta bir akıllı telefon uygulaması aracılığıyla para transferi yapmanızı sağlayabilirler.

Apple’ın iPhone’ları da yerel QR kod tarama özelliklerine sahip, bu da tüketiciler için harika bir haber çünkü ayrı bir uygulama indirmeye gerek yok. iOS 12, doğrudan kamera uygulamasında bulunan bir QR kod okuyucu içeriyor ve Android 9 veya üstünü çalıştıran Android telefonlarda da var.

Bir QR kodunu taramak için Kamera uygulamasını açın ve kodu üzerine getirin. Birkaç saniye sabit tuttuğunuzda bir bildirim göreceksiniz.

Uygulama daha sonra kodla ne yapacağınızı seçmenize izin verecektir. Bir web sitesi açabilir, bir YouTube videosu görüntüleyebilir, size iletişim bilgilerini gösterebilir veya kuponlar ve diğer teklifleri sunabilir.

Google Lens’in QR kod tarama özelliği birçok Android cihazda çalışır ve kullanımı kolaydır. Lens’i kurduktan sonra, telefonunuzun kamerasını bir koda doğrultmanız yeterlidir ve size bir URL gösterecektir.

Android ve iOS Cihazlarda QR Kod Nasıl Okutulur?

Google Lens Kullanarak QR Kod Nasıl Okutulur?

QR kodları hızla dijital iletişimin en popüler biçimlerinden biri haline geliyor. Google Lens yavaş yavaş Android’in kamera uygulamasının bir parçası haline geliyor, bu nedenle telefonunuzun yerel kamerasını kullanarak bir QR kodunu taramak inanılmaz derecede kolay. Tek yapmanız gereken kameranızı koda doğrultmak ve “Tamam, Google” demek.

Google Lens’i indirmek için tek yapmanız gereken cihazınızın uygulama marketine girerek arama kısmına Google Lens yazmak, ardından uygulamayı indirmek olacaktır. Artık QR kod taratmaya hazırsınız.

Neyse ki, Google yazılımının en son sürümüyle (Android 8 veya üzeri) çalışan Android telefonlar Google Lens’i kullanarak QR kodlarını tarayabiliyor. Aracı telefonunuzda etkinleştirmeniz veya uygulamayı yüklemeniz ve içeriğine erişmek için bir QR koduna doğrultmanız yeterlidir.

QR kodlarını taramak için Google Lens’i kullanmanın bir başka hızlı ve kolay yolu da ana ekranınıza bir QR kod tarayıcı widget’ı eklemektir. Bu widget, Google Lens’i başlatmak ve kodu taramak için dokunabileceğiniz bir Lens düğmesine sahip olacaktır.

Bununla birlikte, bunu yapmak için birçok Android telefondaki yerel kamerayı da kullanabilirsiniz. Kamerayı koda doğrulttuğunuzda, kodu varsayılan tarayıcıda veya telefonunuzdaki bir uygulamada açmanızı sağlayan bir URL açılır penceresi görmeniz gerekir.

Son olarak, bazı telefonlarda Kontrol Merkezi’ne bir QR kod tarayıcısı ekleyebilirsiniz. Bu, tarayıcıyı açmanızı ve kodu taranmaya hazır olacak şekilde hizalamanızı sağlar. İşiniz bittiğinde, QR kodunun içeriğini görüntülemek için açılır başlığa dokunun.

Yazar Hakkında

Teknolojik Bilgi'nin kurucusu, Teknoloji ve Yazılım hakkında makale yazarı.

Yorum Yap