1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

ADSL ve VDSL Arasındaki Farklar & Hangisini Seçmelisiniz?

ADSL ve VDSL Arasındaki Farklar & Hangisini Seçmelisiniz?
0

ADSL ve VDSL arasındaki temel fark veri iletim hızıdır. VDSL, ADSL’den önemli ölçüde daha hızlıdır ve mümkün olan en iyi internet deneyimini isteyenler için harika bir seçenek olabilir. VDSL teknolojisi, optik fiber veya bakır teller kullanarak daha hızlı veri iletimi sağlar. İnternet sağlayıcıları ana hatlarının çoğunu fiber optik kablo ile değiştirmektedir, bu nedenle düşündüğünüzden daha fazla VDSL seçeneğiniz olabilir.

DSL’in iki ana türü mevcuttur ve bunlar ADSL ve VDSL’dir. Her ikisi de çevrimiçi olmak için mükemmel bir seçimdir. ADSL, sinyalleri taşımak için kullanılmayan bakır teller kullanan bir telefon hattında çalışırken, VDSL veri iletmek için fiber optik kablolar kullanır. Her ikisinin de artıları ve eksileri vardır.

ADSL Nedir?

ADSL, mevcut bakır telli telefon hatları üzerinden yüksek hızda veri iletimini kolaylaştıran bir teknolojidir. Geniş bant bağlantıya ihtiyaç duyan ancak fiber alamayan işletmeler için iyi bir seçenektir.

Normal çevirmeli bakır telefon hattı hizmetinin aksine, ADSL sürekli kullanılabilir, her zaman açık geniş bant bağlantıları sağlar. Asimetrik bant genişliği, çoğu veri akışını kullanıcıya aşağı yönde iletmesine izin verirken, spektrumun yalnızca küçük bir kısmı kullanıcıdan bilgi yüklemek için kullanılır.

Bunu yapmak için, ADSL modem ve telefondan önce telefon hattına mikrofiltre adı verilen özel bir filtre takılır. Bu filtre, bakır teldeki fazla spektrumu, sesli telefon görüşmeleri için frekans bandı ile ADSL için bant arasında böler.

Kablonun sonunda sinyal, DSL erişim çoklayıcı (DSLAM) adı verilen bir cihazda son bulur. Burada birçok müşteriden gelen bağlantılar birleştirilerek tek bir yüksek kapasiteli İnternet bağlantısı oluşturulur.

ADSL ve VDSL Arasındaki Farklar & Hangisini Seçmelisiniz?

VDSL Nedir?

VDSL veya çok yüksek hızlı DSL hattı, ADSL’e bir alternatiftir ve ADSL’den çok daha yüksek hızlar sağlar. İnternet hizmetleri sunmak için evinizdeki mevcut bakır kabloları kullanan bir teknolojidir.

Standart telefon hatları başlangıçta sesli konuşmaları taşımak için tasarlanmıştır, bu nedenle veri aktarımı için çok az bant genişliğine sahiptirler. Ancak DSL, yüksek çözünürlüklü televizyon (HDTV), isteğe bağlı video ve yüksek kaliteli telefon hizmeti gibi geniş bant hizmetleri sağlamak için bir çift bakır kablonun mevcut kapasitesinden yararlanır.

ADSL ile ilgili en büyük zorluklardan biri, evinizdeki kabloların fiber optik kablolar üzerinden geçmesi durumunda, telefon devresi ile merkez ofisiniz arasında gerçekleşen analogdan dijitale dönüşümden geçememesidir. Evinizdeki bir VDSL ağ geçidi, evinizdeki alıcı-vericiden gelen veri sinyalini fiber-optik hatlar üzerinden merkez ofise gidebilecek ışık darbelerine dönüştürerek bu sorunun üstesinden gelir.

ADSL ve VDSL Arasındaki Farklar

ADSL ve VDSL’in her ikisi de DSL teknolojileri olsa da, birkaç önemli yönden farklılık gösterirler. Birincisi, VDSL ADSL’den daha hızlıdır ve daha yüksek bir kullanılabilirlik oranına sahiptir.

Diğer bir fark ise VDSL’in genellikle ADSL’den daha ucuza temin edilebilmesidir. Ancak, bir hız testi yapmadığınız sürece evinizde hangi DSL türünü kullandığınızı belirlemek zor olabilir.

Genel olarak, internet bağlantı hızınız 20 Mbps’den düşükse, muhtemelen bir ADSL bağlantısı kullanıyorsunuzdur. Öte yandan, internet hızınız 20 Mbps’den yüksekse, muhtemelen bir VDSL bağlantısı kullanıyorsunuzdur.

ADSL, yukarı ve aşağı yönde eşit olmayan veri dağıtım oranları sağlayan asimetrik bir DSL hizmetidir. Bükümlü çift bakır kablonun bant genişliğini (yani 1 Megahertz) 0 ila 25 kHz arasında değişen üç banda böler. İlk bant telefon hizmeti (POTS) için kullanılırken, ikinci ve üçüncü bant genişlikleri veri iletişimi için kullanılır.

ADSL ve VDSL Arasındaki Farklar & Hangisini Seçmelisiniz?

Hangisini Seçmeliyim?

ADSL, internet hizmeti sağlamak için evinizin bakır telefon hatlarını kullanan bir tür DSL teknolojisidir. VDSL’in bulunmadığı kırsal bölgelerde yaşayan insanlar veya internete hızlı bir bağlantıya ihtiyaç duyan işletmeler için mükemmel bir seçimdir.

Ancak ADSL, VDSL kadar yüksek bir hız sunmaz. Bunun nedeni, eviniz ile internet sağlayıcınızın merkez ofisi arasındaki mesafenin büyük ölçüde değişebilmesidir.

Eviniz ile internet sağlayıcınızın merkez ofisi arasındaki kablo ne kadar uzunsa, sinyal o kadar yavaş olabilir. Bu nedenle birçok telekomünikasyon şirketi bakır yerine fiber optik kablolara geçiyor.

Sonuç olarak, ADSL sinyaliniz evinizdeki bakır kablolardan telekomünikasyon şirketinizin ağındaki fiber kablolara geçerken analog ve dijital arasında “çeviri sırasında kaybolur”. Bağlantı kutusuna takılan bir ağ geçidi cihazı, sinyalinizi telekomünikasyon şirketinizin fiber kablosu boyunca seyahat edebilecek ışık darbelerine dönüştürür.

Bu nedenle, ikisi arasında bir seçim yapacaksanız kesinlikle VDSL internet hizmetini seçmelisiniz.

Yazar Hakkında

Teknolojik Bilgi'nin kurucusu, Teknoloji ve Yazılım hakkında makale yazarı.

Yorum Yap