1. Ana Sayfa
  2. Yazılım

NVIDIA Ekran Kartı Sürücüsü Nasıl Güncellenir?

NVIDIA Ekran Kartı Sürücüsü Nasıl Güncellenir?
0

Windows kullanıyorsanız, Nvidia ekran kartı sürücünüzü güncel tutmanız önemlidir. Oyun deneyiminizi geliştirmenize ve uygulamalarınızın daha hızlı çalışmasına yardımcı olabilir. Neyse ki, bilgisayarınıza Nvidia sürücülerini indirmek ve güncellemek kolaydır. Yapmanız gereken ilk şey Nvidia’nın web sitesi üzerinden size uygun olan ekran kartı sürücüsünü indirmektir.

Ekran kartınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri sürücüleri güncel tutmaktır. Hız ve performans söz konusu olduğunda gerçekten bir fark yaratabilir. Nvidia düzenli olarak yeni sürücü yazılımları yayınlar. Bunlar genellikle yeni oyunlar için performans iyileştirmeleri sağlar.

Ekran Kartı Sürücüsü Nedir?

Ekran kartı sürücüsü, bilgisayarınızın oyunları ve diğer uygulamaları ekran kartı ile çalıştırmasına yardımcı olan bir yazılımdır. Güncel olmayan sürücüler ciddi sorunlara neden olabileceğinden, en son sürücülerin yüklü olması çok önemlidir. Sürücü, oyunlar ve diğer yazılımlar tarafından kullanılan dili, GPU’nun ekranınızda çizim yapmak için kullanabileceği işlem kodlarına çeviren bir dizi dosyadır. İşletim sisteminin hayati bir parçasıdır ve genellikle ekran kartı üreticisi tarafından sağlanır.

Yeni sürücü sürümlerini kontrol etmenin bir yolu da ekran kartı üreticisinin web sitesini ziyaret etmektir. Normalde en son sürücü sürümünü indirmek için bir bağlantıya sahip olacaklardır. Diğer bir seçenek de bilgisayarınızı doğru sürücüler için tarayan üçüncü taraf bir araç kullanmaktır. Örneğin NVIDIA, Windows ve Mac bilgisayarlarla çalışan bir “Akıllı Tarama” hizmeti sunmaktadır.

Ekran kartı sürücülerinizi güncel tutmak GPU’nuzun olması gerektiği gibi çalışmasını sağlar ve 3D oyunlarınızın sorunsuz çalışmasına yardımcı olabilir. Ayrıca bilgisayarınızın genel performansını da artırır. En büyük sorun, sürücülerin genellikle her yeni oyun için güncellenmesi ve optimize edilmesi gerektiğidir. Bu zaman alabilir ve oyun geliştiricileri için bir sorundur. Bu nedenle genellikle büyük bir oyunun raflarda yerini almasıyla aynı zamanda yeni bir sürücü sürümüyle karşılaşırsınız.

NVIDIA Ekran Kartı Sürücüsü Nasıl Güncellenir?

Ekran Kartı Sürücüsünü İndirin

Bir Nvidia ekran kartınız varsa, bilgisayarınızın düzgün çalışması için sürücünün güncellenmesi şarttır. Bu, çökmeleri önlemeye ve performansı artırmaya yardımcı olabilir.

Sürücüyü güncellemek için manuel olarak indirebilir veya bunu otomatik olarak yapmak için üçüncü taraf bir araç kullanabilirsiniz. Bu yazılım ekran kartınızı otomatik olarak algılayabilir ve en son sürümü önerebilir. Alternatif olarak, sürücü güncellemelerini yönetmek için Nvidia GeForce Experience uygulamasını kullanabilirsiniz.

GeForce Experience uygulaması, bilgisayarınızın ihtiyaç duyduğu tüm sürücü güncellemelerini indirerek ve sizin için yükleyerek çalışır. Bu, Windows’un diğer sistem dosyalarınızı güncel tutmasına benzer.

İşlemi başlatmak için ne tür bir Nvidia ekran kartına sahip olduğunuzu bilmeniz gerekir. Bu, DirectX Tanı Aracı açılarak belirlenebilir. Bu aracı açmak için Windows + R tuşlarına basın ve dxdiag yazarak aracı çalıştırın. Bu araç üzerinden ekran kartı modelinizi öğrenebilirsiniz.

Ekran Kartı Sürücüsünü Kurun

Windows kullanıyorsanız, ekran kartı sürücünüzü güncellemenin en kolay yolu Windows Aygıt Yöneticisi’dir. Bu, güncellemeleri kontrol etmenizi ve gerekirse otomatik olarak yüklemenizi sağlayan mükemmel bir kaynaktır.

Uygun sürücüyü bulduktan sonra, onu indirmek ve yüklemek basit bir meseledir. Ancak, sürücünün doğru sürümünü indirdiğinizden emin olmak için Driver Easy gibi profesyonel bir araç kullanmak her zaman iyi bir fikirdir. Kurulum işlemi yaklaşık olarak 5 – 10 dakika arasında sürmektedir.

Kullanmak için Driver Easy’yi çalıştırın ve Şimdi Tara düğmesine tıklayın. Ardından, bilgisayarınızda eksik veya güncel olmayan sürücüler olup olmadığını kontrol edecek ve sizin için doğru olanları indirecektir (ve Pro’yu seçerseniz, bunları sizin için yükleyecektir).

NVIDIA Ekran Kartı Sürücüsü Nasıl Güncellenir?

Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın

Nvidia ekran kartı sürücüsü, ekran kartının bilgisayarınızda nasıl çalıştığını kontrol eden bir yazılımdır. Bilgisayarınızın çok önemli bir parçasıdır. Hatalı bir ekran kartı sürücüsü bilgisayarınızda görüntü bozuklukları, oyunların ve diğer programların donması veya çökmesi gibi sorunlara neden olabilir. Ekran kartı sürücünüzü sıfırlamak bu sorunları çözmenize yardımcı olabilir.

Nvidia ekran kartı sürücüsünü güncellemenin ilk adımı, Nvidia’nın web sitesi üzerinden en son sürücüyü indirmektir. Bu, ekran kartınız için en iyi performansı sağlayacaktır. Ekran kartı sürücüsünü indirin ve kurulumu tamamlayın. Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra yazılımın stabil bir şekilde çalışması için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekiyor. Bilgisayarınızı yeniden başlatmak için Windows Başlat menüsünü kullanabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Teknolojik Bilgi'nin kurucusu, Teknoloji ve Yazılım hakkında makale yazarı.

Yorum Yap