1. Ana Sayfa
  2. Yazılım

AMD Ekran Kartı Sürücüsü Nasıl Güncellenir?

AMD Ekran Kartı Sürücüsü Nasıl Güncellenir?
0

Eğer bir AMD ekran kartınız varsa, sürücüsünü güncellemeniz gerekir. Bu birçok sorunu çözebilir. Ayrıca genel olarak iyileştirmeler de sunar. Hatta bazı sürücüler eski donanımlar için daha iyi performans sunar. Neyse ki AMD ekran kartı sürücünüzü güncellemenin birkaç yolu var. Bu yöntemler kolay ve kullanışlıdır.

AMD ekran kartı sürücüsü sisteminizin önemli bir parçasıdır. Güncellemek, donanımınızın en iyi şekilde çalışmasını ve en yeni özelliklerden yararlanmanızı sağlar. Radeon Settings yazılımını kullanarak herhangi bir sürücü güncellemesi olup olmadığını kolayca kontrol edebilirsiniz. Dilerseniz en son sürücüleri AMD web sitesinden de indirebilirsiniz.

Ekran Kartı Sürücüsü Nedir?

Ekran kartı sürücüsü, bilgisayarın ekran kartına (ekran kartı veya ekran adaptörü olarak da bilinir) çalıştırma talimatları sağlayan bir yazılım programıdır. Sürücü olmadan ekran kartınız düzgün çalışmaz ve oyun oynayamaz ya da grafik işleme içeren diğer görevleri yerine getiremezsiniz.

Güncellenmiş sürücüler bilgisayarınıza çeşitli performans artışları sağlar. Daha güçlü bir GPU sunarak veya daha iyi oyun performansı için CPU’nuzun çalışmasını optimize ederek yeni oyunlarda performansı artırabilirler.

Bazı sürücüler pil ömrünü veya güç verimliliğini artıran özellikler de içerir. Bu özellikler sisteminizi grafik donanımınızı hedef alan kötü amaçlı yazılımlardan da koruyabilir.

Sürücüleri güncel tutmak, bilgisayarını yüksek performanslı grafikler için kullanan herkes için çok önemlidir, çünkü bu güncellemeler performansı önemli ölçüde artırabilir. İyi haber şu ki, çoğu bilgisayarda tüm donanımlarınız için yeni sürücüleri otomatik olarak indirip yükleyen yerleşik bir araç bulunmaktadır.

Sürücülerinizi güncellemek, NVIDIA, AMD ve Intel gibi en iyi grafik donanım üreticilerinin yeni özellikleri sayesinde daha da kolaylaşan basit bir işlemdir. Örneğin, NVIDIA’nın GeForce Experience uygulaması artık bir sürücü kontrol özelliği içeriyor, böylece mevcut yükseltmeler olup olmadığını kolayca kontrol edebilirsiniz.

NVIDIA’nın sürücü güncellemelerine genellikle GPU’nuzun ayarlarını değiştirmenize olanak tanıyan yeni kontrol panelleri de eşlik ediyor. Bu özellikler, güç tasarrufu ayarlarından oyun ortasında FPS ve GPU etkinliğini izlemenize yardımcı olan yeni oyun katmanlarına kadar çeşitlilik gösterebilir.

AMD Ekran Kartı Sürücüsü Nasıl Güncellenir?

Ekran Kartı Sürücüsünü İndirin

Yeni bir AMD ekran kartınız varsa ve bunun için en son sürücüyü almak istiyorsanız, AMD’nin web sitesine gidip manuel olarak indirebilir veya üçüncü taraf bir araç kullanabilirsiniz. Sürücüyü kendiniz güncellemeyi seçerseniz, yenisini yüklemeden önce eski sürücüyü kaldırmanız önemlidir.

Bunu yapmak için Aygıt Yöneticisini açmanız ve Görüntü bağdaştırıcılarını genişletmeniz gerekir. GPU’nuza sağ tıklayın, Özellikler’i seçin ve ardından Sürücü sekmesine tıklayın. Ardından, sürücünün sürüm numarasını kontrol etmeniz gerekir. Bu, hangi sürücüyü güncelleyeceğinizi bilmenize yardımcı olacaktır, çünkü daha yeni bir sürüm en son özelliklere ve performansa sahip olacaktır.

Sürücünün sürüm notlarını kullanarak bu sürümde nelerin yeni olduğunu ve nelerin düzeltildiğini de öğrenebilirsiniz. Bu belgeler, yeni sürücüye dahil edilen hataların ve oyun optimizasyonlarının bir listesini içerecektir.

Ekran Kartı Sürücüsünü Kurun

Bilgisayar oyunlarında çökme, takılma veya donma gibi grafiklerle ilgili sorunlar yaşıyorsanız, AMD ekran kartı sürücünüzü güncellemek en iyi çözümdür. Bilinen hataları düzeltebilir, performansı artırabilir ve bilgisayarınıza yeni özellikler getirebilir.

Ekran kartı sürücüsünü AMD’nin web sitesi üzerinden indirdikten sonra yazılımı yönetici olarak çalıştırın ve kurulumu gerçekleştirin. Kurulum yaklaşık olarak 5 dakika sürmektedir. Kurulumun stabil bir şekilde gerçekleşebilmesi için arkada bir işlem yapmamanız gerekir, kurulum gerçekleştiği esnada monitörünüzün bağlantısının koptuğunu ve tekrar bağlantı sağladığını göreceksiniz, bu esnada korkmanıza gerek yok.

Sürücüleri manuel olarak güncellemek istiyorsanız, Windows Aygıt Yöneticisi’ni kullanabilirsiniz. Bu araç, grafik kartınız için olanlar da dahil olmak üzere her türlü yazılım güncellemesini yönetir. Bunu kullanmak için görev çubuğundaki arama kutusuna gidin ve “Aygıt Yöneticisi” yazın. “Aygıt Yöneticisi “ne tıklayın, ardından grafik kartınıza sağ tıklayın ve “Sürücüyü Güncelleştir “i seçin.

AMD Ekran Kartı Sürücüsü Nasıl Güncellenir?

Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın

Sistemi yeniden başlatmak bilgisayarınızdaki birçok sorunu çözmenize yardımcı olabilir. Örneğin, bilgisayarınızı yeniden başlatmak gereksiz verileri tutan RAM önbelleğini temizleyebilir. Aynı şekilde, bilgisayarınızı yeniden başlatmak, önceki sürücü yüklemeleri sırasında yapılandırmış olabileceğiniz hatalı GPU ayarlarını da kaldırabilir.

Ekran kartı sürücüsünü kurduktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız çok önemlidir. Bilgisayarınızı yeniden başlatmanın Windows Başlat Menüsünü kullanmak veya Kilit Ekranınızdaki simgelerden birine tıklamak gibi birkaç yolu vardır.

Yazar Hakkında

Teknolojik Bilgi'nin kurucusu, Teknoloji ve Yazılım hakkında makale yazarı.

Yorum Yap