1. Ana Sayfa
  2. Oyun

En İyi Playstation 5 Oyunları – 4 Oyun Önerisi

En İyi Playstation 5 Oyunları – 4 Oyun Önerisi
0

Sony’nin yeni konsolu Playstation 5, tadını çıkarabileceğiniz bir çok özel oyunun yanı sıra çok platformlu oyunlarla mevcut en heyecan verici oyunlardan bazılarına ev sahipliği yapıyor. Ratchet & Clank: Rift Apart, PS5’in DualSense kumandasından tam olarak yararlanan, silahları yeni ve heyecan verici şekillerde kontrol etmek için ellerinizi ve DualSense pedini kullanmanıza olanak tanıyan yaratıcı bir nişancı oyunudur. Sony PS5’i piyasaya sürdüğünden beri PlayStation oyun ailesi genişliyor ve artık bir sistem bulmak her zamankinden daha kolay. Bu da en yeni DualSense özelliklerini sergilemek ve yeni aksiyon dolu birinci şahıs nişancı oyunları sunmak için harika bir oyun sergisinin ortaya çıktığı anlamına geliyor.

God of War: Ragnarok

Son yılların en büyük PlayStation özel oyunlarından biri olan God of War Ragnarok 2018’de büyük bir başarı elde etti. Hikayesi, dünya tasarımı, grafikleri, müzikleri, dövüş sistemi ve karakterleriyle beğeni topladı. Ancak bu oyunu gerçekten özel kılan Kratos ve oğlu Atreus arasındaki ilişkiydi.

Bu devam oyununda ikili, tüm varoluşun sonunu getirecek bir kehanete karşı savaşmak için İskandinav topraklarına seyahat ediyor. Bu oyun aynı zamanda engelli oyuncular için çok çeşitli oyun seçeneklerini destekleyen ilk oyunlardan biri olduğu için dijital oyunların erişilebilirliğinde büyük bir adımdır.

Oyun, oyuncuların düşmanları ve diğer nesneleri öldürmek için yakın dövüş silahları, yaylar ve oklar ve büyü kullandıkları üçüncü şahıs hack and slash aksiyon macerasıdır. Çok fazla kan ve vahşetin yanı sıra sıkça kullanılan küfürler de vardır.

Vahşi doğasına rağmen, genç gençler veya daha küçük çocuklar için uygunsuz değildir. Ancak, ebeveynler oyundaki şiddetin üzücü olabileceğinin farkında olmalıdır. Şiddet, karakterlerin parçalanması ve sakatlanmasının yanı sıra çocukların alkollü içecek içmeye zorlandığı sahneleri de içerebilir.

Her zamankinden daha fazla insanın dijital oyunlardan keyif almasıyla, geliştiriciler her türden oyuncunun ihtiyaçlarını düşünmek zorunda kaldı. Sektör yavaş yavaş daha fazla erişilebilirlik özelliği uygulamaya başlasa da, hala gidilecek uzun bir yol var.

Sektör gelişmeye devam ederken, God of War Ragnarok’un geliştiricilerinin bu zorluğun üstesinden nasıl geldiklerini görmek ilginç olacak. Oyun çok büyük olduğu ve keşfedilecek çok sayıda farklı alan ve tanışılacak çok sayıda karakter olduğu için bu özellikle doğrudur.

Sony Santa Monica geçtiğimiz günlerde God of War Ragnarok’un hem PlayStation 5 hem de PlayStation 4 sürümleri için 2.02 güncellemesini yayınladı. Bu güncelleme, konsola özgü iyileştirmeler ve düzeltmelerin yanı sıra Lehçe ses desteği de ekliyor. Ayrıca, performansı artıracak ve daha önce oyunu rahatsız eden bazı çökmeleri düzeltecek birkaç belirsiz hizmet ayarlaması da gerçekleştiriyor.

The Last of Us

2013 yılında oyun endüstrisi, oyuncuların keşfetmesine ve hangi görevlerin peşinden gideceklerini seçmelerine olanak tanıyan “açık dünya” rol yapma oyunlarının hakimiyetindeydi. Ancak Naughty Dog’un bir hayatta kalma korku oyunu olan The Last of Us nadir bir istisnaydı, çünkü oyuncuların tüm yetkilerini ellerinden alarak kahramanlarının kaderlerini değiştirmelerini engelliyordu.

The Last of Us’ta dünya, insanların beyinlerini yiyip bitiren bir mantar virüsünün mutasyona uğramış bir türü tarafından harap edilmiştir. Virüsün bulaştığı insanlar zombi benzeri yamyamlara dönüşüyor. İlk salgında kızını kaybetmiş, sert mizaçlı, orta yaşlı bir adam olan Joel, genç bir kız olan Ellie’yi haydutlardan ve zombi benzeri mutantlardan korumak için Amerika’yı dolaşırken aralarında güçlü bir bağ oluşur.

Tüm zamanların duygusal açıdan en etkileyici oyunlarından biri olan The Last of Us, üzücü bir hayatta kalma hikayesi. Zekice dövüş, sürükleyici hikaye anlatımı ve mükemmel ses oyunculuğuyla The Last of Us, oyunu bitirdikten uzun süre sonra bile aklınızdan çıkmayacak unutulmaz bir deneyim.

The Last of Us’ın PS5 versiyonu, modernize edilmiş oyun mekanikleri ve genişletilmiş erişilebilirlik seçenekleri ile orijinal oyunun tamamen elden geçirilmiş halidir. Grafikleri Naughty Dog’un en son PS5 motor teknolojisi kullanılarak yeniden oluşturuldu ve her silah için dokunsal geri bildirim desteği ve yağan yağmur hissi gibi çevresel efektler içeriyor. Ayrıca, uyumlu stereo kulaklıklar (analog veya USB) veya TV hoparlörleri aracılığıyla daha zengin ses manzaraları ve daha içgüdüsel bir oyun deneyimi sunmak için PS5’in Tempest 3D AudioTech özelliğinden yararlanıyor.

Naughty Dog, deneyimi daha da geliştirmek için Arjantinli müzisyen Gustavo Santaolalla’yı orijinal bir müzik bestelemesi için görevlendirdi. Geliştirme sürecinin başlarında kendisiyle temasa geçildi ve minimalist yaklaşımı ekibin istedikleri işitsel tarzı elde etmelerine yardımcı oldu.

Sonuç olarak, müzik oyunun hikayesine ve karakter gelişimine uyan duygusal bir yoğunluğa sahip. Geniş kapsamlı duygusal etkisi oyuncular, eleştirmenler ve yazarlar arasında tartışmalara yol açtı.

Oyunun sert bir şekilde eylemlilikten yoksun bırakması, oyuncuları hamile kadınları ve ailelerini öldürmek ve infaz etmek gibi tamamen kendi kontrolleri dışında olan şiddet eylemleri gerçekleştirmeye zorlamıştır. Bu şiddet eylemleri, anlatı ve oyuncuya sunulan seçimle ayrılmaz bir şekilde bağlantılıydı: Joel, dünyayı yok eden hastalığa bir çare bulmak için genç bir kız olan Ellie’yi feda etmeli mi?

Ratchet & Clank: Rift Apart

Ratchet & Clank, dünyayı boyutlar arası kötülükten kurtarmak için evrende seyahat eden iki cesur robottur. Bu seri PlayStation’daki en popüler serilerden biridir ve Insomniac Games tarafından geliştirilmiştir.

Oyunlar aksiyon ve maceranın bir karışımıdır ve ana karakter Ratchet adında bir Lombax (Mekanik) ve Clank adında küçücük bir Zoni’dir. Seri göz kamaştırıcı görselleri, egzotik silahları ve aletleri ve genel macera duygusuyla dikkat çekmektedir.

Oyuncular, oyunlarda ilerledikçe farklı beceriler, silahlar ve zırhlarla yükseltilebilen Ratchet ve Clank’in kontrolünü ele alırlar. Ayrıca Ratchet ve Clank’in tamamlamak için birlikte çalışmasını gerektiren bir dizi yan görev de vardır.

Bu görevlerin çoğu, geleneksel nişancı oyunlarının aksine bulmaca çözme ve zaman manipülasyonu etrafında şekilleniyor. Bu oyun, Ratchet & Clank serisini hiç oynamamış birini karakterlerle ve maceralarıyla tanıştırmak için harika bir yoldur.

Bu hikaye odaklı oyun bölümlerine ek olarak, oyunda alanların kilidini açmak veya ödüller kazanmak için gerçekleştirilebilecek çeşitli ek mini oyunlar vardır. Bu mini oyunlar genellikle oyuncuların yeteneklerini test etmek için tasarlanmıştır ve genellikle ana hikayeyi tamamlamak için gerekli değildir, ancak ekstra deneyim ve ödüller sağlayabilir.

Bunlardan bazıları Swingshot, Grind Boots ve bulmacaları çözmek veya başka türlü erişilemeyen alanlardaki kapıları açmak için kullanılan çeşitli hackleme cihazlarıdır. Bunlar cıvatalı satıcılardan satın alınabilir veya yan ve ana hikaye hedefleri aracılığıyla biriktirilebilir.

Aletler, Ratchet & Clank serisinin hayati bir parçasıdır, çünkü oyuncuların zor seviyeleri tamamlamalarını ve genellikle onlar olmadan elde edilemeyen özel ödüller elde etmelerini sağlarlar. Bunlar arasında duvarları veya diğer engelleri aşmak için kullanılabilen Grind Boots ve hedefleri yakalayabilen ve boşluklar boyunca sallanabilen Swingshot sayılabilir.

Oyun, PS5 konsolu için sıfırdan inşa edilen yeni bir görsel motor da dahil olmak üzere çok çeşitli grafiksel ve teknik ilerlemeler içeriyor. Bu sayede oyun öncekilere kıyasla daha yüksek çözünürlükte ve daha akıcı bir şekilde çalışabiliyor. Oyun ayrıca daha gerçekçi fizik ve animasyonlar sunan gelişmiş bir savaş sisteminin yanı sıra oyuncuların gerçek zamanlı savaşlarda rekabet etmesini sağlayan gelişmiş bir çok oyunculu mod da içeriyor.

Returnal

Returnal, eski ve yeninin etkileyici bir karışımı olan bir üçüncü şahıs nişancı oyunudur. Grafikleri, savaş ve ses tasarımı birinci sınıf ve oyun, DualSense kontrol cihazından ultra yüksek hızlı SSD’ye kadar PlayStation 5’in bazı benzersiz özelliklerinden tam olarak yararlanıyor.

Oyun sizi gizemli bir gezegene düşen bir astronot olan Selene Vassos’un yerine koyuyor. Her öldüğünüzde oyun başa dönüyor, burada her şeye yeniden başlıyor ve etrafınızdaki dünya hakkında biraz daha fazla şey öğreniyorsunuz.

Bu çok zor bir oyun, ancak iradeniz varsa ve çalışmaya istekliyseniz üstesinden gelmeye değer. Roguelike unsurları ve bullet hell aksiyonunun birleşimi, en deneyimli oyuncular için bir meydan okuma olacağı anlamına gelir, ancak kendinizi sınırlarınıza kadar zorlamanın heyecanı kesinlikle çabaya değecektir.

Her nişancı oyununda olduğu gibi, oyun boyunca kazandığınız silah yükseltmeleri ve avantajlar sayesinde hayatta kalma şansınızı artırabilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarınızla oynamak da iyi bir fikirdir, çünkü onların varlığı zafer ve yenilgi arasındaki farkı yaratabilir.

Returnal’ın en eğlenceli yönlerinden biri, Atropos gezegeninde bir yerden başka bir yere hızla atlamanızı sağlayan hızlı seyahat efektidir. Ayrıca asteroid kuşağı veya güneş gibi galaksinin diğer bölgelerine erişim sağlamak için dünyalar arasındaki portalları etkinleştirebilirsiniz.

Hızlı seyahat sistemi her zaman olması gerektiği kadar sorunsuz olmasa da, etkileyici yetenekleri Returnal’ı kısa sürede unutamayacağınız bir deneyim haline getiren şeyin büyük bir parçası. Oyun ayrıca etkileyici grafiklerinden ve seslerinden en iyi şekilde yararlanmak için karakterinizin etrafını saran ahtapot kuşlarından ve kötü ağaç yaratıklarından karşılaşacağınız hipnotik güzellikteki patlamalara kadar bir dizi başka teknoloji hilesi kullanıyor.

Playstation 5 konsolunun fiyatına değecek kadar eğlenceli bir deneyim. Zekice tasarlanmış roguelike öğeleri ve hipnotize edici güzellikteki görselleri sizi daha fazlası için özlem içinde bırakacak.

Yazar Hakkında

Teknolojik Bilgi'nin kurucusu, Teknoloji ve Yazılım hakkında makale yazarı.

Yorum Yap