1. Ana Sayfa
  2. Mobil

Google Lens Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google Lens Nedir, Nasıl Kullanılır?
0

Google Lens, Google tarafından geliştirilen bir görüntü tanıma teknolojisidir. Nesneleri tanımlamak için bir sinir ağına dayalı görsel analiz kullanır. Android cihazlarda ve iOS telefonlarda kullanılabilir. Fotoğraflar, Asistan ve yerleşik kamera uygulamasında görsel aramalar yapmak için kullanabilirsiniz.

En kullanışlı özelliklerinden biri, gerçek dünyadaki bir belge veya nesneden metin kopyalayabilmesidir. Bu sayede kullanıcılar bu metni bir mesaja, e-postaya, Google Doc’a, nota, Slack tartışmasına ya da ihtiyaç duydukları başka bir şeye hızlı ve kolay bir şekilde yapıştırabiliyor.

Google Lens Nedir?

Google Lens, gerçek hayattaki fotoğraflardaki öğeleri tanımlayan yapay zeka destekli bir uygulamadır. Bitkiler, çiçekler ve yiyecekler gibi nesneleri tanıyabilir.

Alışveriş yapıyorsanız, Lens satın almak istediğiniz bir elbiseyi, benzer kıyafetleri ve hatta yorumlara veya açıklamalara dayalı ürünleri tanımlayabilir. Ayrıca, yakındaki bir çiçekçi veya restoran gibi resminizin konusu hakkında bilgi aramanıza da yardımcı olabilir.

Bir başka kullanışlı işlevi de metin tarama ve telefonunuzun panosuna kopyalama yeteneğidir. Bu özelliği, gördüğünüz bir şey hakkında daha fazla bilgi almak veya fiziksel bir belgeden telefonunuza veya bilgisayarınıza hızlı bir şekilde metin göndermek için kullanabilirsiniz.

Yeni bir konumdaysanız, Lens size gördüğünüz yerler ve önemli noktalar hakkında daha fazla bilgi de sağlayabilir. Örneğin, size ünlü bir binanın adını söyleyebilir, yorumlarını ve iletişim bilgilerini okuyabilir ve size restoranın veya mağazanın içinin bir resmini gösterebilir.

Google Lens Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google Lens Nasıl Çalışır?

Google Lens, hem görüntülerdeki hem de telefonunuzdaki canlı görünümden metin ve nesneleri tanımlamak için yapay zeka kullanan bir uygulamadır. Size bu şeyler hakkında her türlü yararlı bilgiyi de verebilir.

Örneğin, kişilerinizi tarayabilir ve bilgilerini ayrıştırabilir, böylece yenilerini oluşturabilir, takviminize ekleyebilir veya ihtiyaç duyduğunuzda iletişim numaralarını bulabilirsiniz. Ya da bir kitabı tanımlayabilir ve size yazarını, başlığını ve hakkındaki yorumları verebilir.

Ayrıca bir binanın veya simgesel yapının açılış saatlerine de bakabilir. Ve herhangi bir metin varsa, optik karakter tanıma özelliğini kullanarak kendi kendinize yazmanıza gerek kalmadan aranabilir hale getirebilir.

Lens’i Android veya iOS’ta bir fotoğraf çekip uygulama içindeki Lens simgesine dokunarak etkinleştirebilirsiniz. Daha sonra size hangi tür sonuçları göstermesini istediğinizi seçebilirsiniz.

Google Lens Kullanarak Neler Yapabilirsiniz?

Google Lens, nesneleri, konumları ve hatta bitkileri tanımlamanıza yardımcı olabilecek bir görüntü tanıma özelliğidir. Ayrıca metinleri çevirebilir, yüksek sesle okuyabilir ve QR kodlarını tarayabilir.

Google Lens’in yapabildiği en kullanışlı şeylerden biri, gerçek dünyadaki bir belgeden veya bir resimden metin kopyalamaktır. Bu, yeni bir e-posta taslağına veya bir Slack görüşmesine kopyalayıp yapıştırmanız gerekebilecek bir telefon numarası, adres veya web sitesi URL’si gibi bir şey olabilir.

Bu son derece güçlü bir özelliktir çünkü sizi bu metni kendiniz manuel olarak girme zahmetinden kurtarır. Lens uygulamasını açmak, kameranızı o metne doğrultmak ve “Kopyala “ya dokunmak çok daha hızlı. Ardından metni doğrudan telefonunuzun panosuna kopyalayabilir ya da bilgisayarınıza aktarabilirsiniz.

Google Lens Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google Lens Nasıl Kullanılır?

Google Lens, bir fotoğrafla web’de arama yapmanızı sağlayan bir uygulamadır. Bu, özellikle belirli bir ağaç veya çiçek türü gibi belirli bir şey aradığınızda kullanışlıdır. Google Lens’i kullanmak için Android kullanıyorsanız Google Play üzerinden, iOS kullanıyorsanız App Store üzerinden indirmeniz gerekmektedir.

Uygulamayı kullanmak basittir ve hem Android hem de iOS cihazlarda çalışır. iPhone’da nesneleri gerçek zamanlı olarak taramak için kamerayı kullanabilir veya cihazınızın galerisine önceden kaydedilmiş fotoğraflarla arama yapabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Teknolojik Bilgi'nin kurucusu, Teknoloji ve Yazılım hakkında makale yazarı.

Yorum Yap