1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Google Sky Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google Sky Nedir, Nasıl Kullanılır?
0

Google Sky, Android akıllı telefonunuzun GPS ve jiroskopunu kullanarak evreni keşfetmenizi sağlayan bir astronomi uygulamasıdır. Artırılmış gerçeklik teknolojisi, mevcut konumunuza göre gezegenler ve yıldızlar gibi gök cisimlerini görüntüler.

Ücretsizdir ve evrenin ilk görünümlerini oluşturmak için NASA ve Sloan Digital Sky Survey’den alınan verileri kullanır. Ayrıca gözlemlenebilir evreni kızılötesi veya mikrodalga dalga boylarında görüntüleyebilir ve hatta Giovanni Maria Cassini tarafından çizilen tarihi bir yıldız haritasını görebilirsiniz.

Google Sky Nedir?

Google Sky, kullanıcılara evrenin etkileşimli bir 3D simülasyonuna erişim sağlayan web tabanlı bir astronomi uygulamasıdır. Kullanıcıların gece gökyüzünü keşfetmelerine yardımcı olmak için Hubble ve Sloan Digital Sky Survey gibi uzay tabanlı teleskoplardan alınan görüntüleri kullanır.

Kullanıcılar uygulamayı kullanarak yıldızlar ve galaksiler arasında gezinebiliyor, gezegenleri ve yıldız kümelerini görüntüleyebiliyor. Arayüz Google Earth’e benziyor ve kullanıcılar çeşitli yöntemlerle perspektiflerini değiştirebiliyor.

Uygulamayı kullanmak için önce Google Play Store’dan ya da bir web tarayıcısı üzerinden indirmek gerekiyor. Uygulamayı indirmek ücretsizdir ve kullanımı kolaydır.

Uygulama sezgisel olacak şekilde tasarlanmıştır, böylece harita üzerinde yolunuzu kolayca bulabilir ve yıldızlar arasında kolaylıkla gezinebilirsiniz. Ayrıca Orion takımyıldızı veya Yengeç Nebulası gibi belirli gök cisimlerini arayarak uygulamada görebilirsiniz.

Uygulama ayrıca Güneş Sistemi, Takımyıldızlar, Hubble Vitrini, Arka Bahçe Astronomisi ve daha fazlası gibi çeşitli veri katmanları içerir. Buna ek olarak, uygulama astronomik konularda kısa biçimli podcast’lerden oluşan bir koleksiyon sunuyor. Bu da onu amatör yıldız gözlemcileri için mükemmel bir kaynak haline getiriyor. Ayrıca, en sevdiğiniz astronomik görüntülerin bağlantılarını oluşturabilir ve paylaşabilirsiniz.

2009 yılında bir grup Google mühendisi, bulunduğunuz yerden ya da gökyüzünün açık olup olmamasından bağımsız olarak geceleri gök cisimlerini görmenizi sağlayacak bir Android uygulaması yaratmak üzere yola çıktı. Bilimsel kuruluşlardan alınan görüntüler ile telefonunuzun GPS, jiroskop ve pusulasının birleşiminden oluşan Sky Map, gezegenlerden takımyıldızlara, galaksilerden yıldız kümelerine ve hatta kara deliklere kadar gece gökyüzündeki her şeyi size gösterebilecekti.

Google Sky Nedir, Nasıl Kullanılır?Google Sky Ne İşe Yarar?

Google Sky, kullanıcıların gökyüzünü çeşitli şekillerde görüntülemesini sağlayan çevrimiçi bir astronomi uygulamasıdır. Hubble da dahil olmak üzere dünyanın en büyük uzay teleskoplarından alınan görüntüleri birleştirir.

Ayrıca Sloan Dijital Gökyüzü Araştırması ve diğer NASA araştırmalarından gelen görüntüleri de içerir. Ayrıca kızılötesi ve mikrodalga görüntüleri ve 1792 tarihli bir gök haritasını üst üste bindiren tarihi bir ortamı da görebilirsiniz.

Program yıldızları, gezegenleri ve galaksileri gözlemlemek için ücretsiz, kullanıcı dostu bir araç olarak tasarlanmıştır. Google’ın Pittsburgh merkezindeki mühendislerden oluşan bir ekip tarafından geliştirilmiştir.

Sky’ı kullanmak için bir Google hesabına ve internet bağlantısı olan bir web tarayıcısına ihtiyacınız var. Uygulamayı yükledikten sonra, ekranınızı kaydırarak ve yakınlaştırarak gökyüzünü görüntüleyebilirsiniz.

Ayrıca klavyenizdeki ok tuşlarını kullanarak gökyüzünde gezinebilirsiniz. Bu, Google Earth’teki standart navigasyona benzer şekilde çalışır.

Gökyüzüne erişmek için “Gökyüzüne Hoş Geldiniz “i seçin ve ardından “Güneş Sistemi” veya “Arka Bahçe Astronomisi” gibi bir kategori seçin. Buradan hangi nesneleri görüntülemek istediğinizi seçebilirsiniz. Bunlar katmanlar halinde düzenlenmiştir ve nesne hakkında daha fazla bilgi edinmek için her birine tıklayabilirsiniz.

Daha yakından bakmak isteyenler için Dünya’nın doğal uydusu Ay’a ve Mars’a göz atmak çok kolay. Ayrıca kızılötesi, mikrodalgalar veya gökyüzünün tarihi haritaları gibi farklı görselleştirme yöntemlerini kullanarak gökyüzünü görüntüleyebilirsiniz.

Google Sky, tüm yeteneklere ve ilgi alanlarına sahip kullanıcılar için astronomiyi hayata geçiren yüksek çözünürlüklü görüntüler ve bilgilendirici kaplamalar sunar.

Google Sky Nedir, Nasıl Kullanılır?Google Sky Nasıl Kullanılır?

Google Sky, herkesin gece gökyüzündeki yıldızların, takımyıldızların, galaksilerin ve gezegenlerin göreceli konumlarını görüntülemesini ve keşfetmesini sağlayan bir astronomi uygulamasıdır. Gök cisimlerinin konumunu belirlemek için bir Android cihazın GPS’ini, pusulasını ve saatini kullanır.

Uygulama, kullanıcıların bir fare veya akıllı telefon gibi jiroskop özellikli bir el cihazı ile gökyüzünde kaydırma ve yakınlaştırma yapmasına olanak tanır. Ayrıca gece modu, zaman yolculuğu ve gökyüzünün geçmişte nasıl göründüğünü veya gelecekte nasıl görüneceğini görmenizi sağlayan yıldız çizelgeleri gibi çeşitli özellikler sunar.

Uygulamayı kullanmak çok kolay: Android telefonunuzda ya da tarayıcınızda uygulamayı açın ve oynamaya başlayın. Orion veya Yengeç Nebulası gibi belirli öğeleri bulmak için uygulamanın arama işlevini kullanabilirsiniz ve ekrandaki oklar sizi onlara yönlendirecektir.

Siz hareket ettikçe, uygulama gökyüzünde adı geçen nesnelerin doğru konumunu göstermek için haritasını günceller. Ayrıca, takımyıldızların ve gezegenlerin adlarını ve koordinatlarını size söyleyecek yıldız haritaları gibi katmanlar da ekleyebilirsiniz.

Astronomi öğreniminizi bir adım öteye taşımak istiyorsanız, Google Sky’ı şirketin web sitesinden indirerek bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Uygulama veri, görüntü ve ders planlarını paylaşan bir kullanıcı topluluğuna sahiptir.

Google Sky’ı kullanmaya başlamak için uygulamayı akıllı telefonunuza indirin ve gece gökyüzünün bir bölümüne doğru tutun. Gökyüzünde neye baktığınızı açıklayan bir açıklama ve orada bulabileceğiniz nesnelerin adlarının bir listesini göreceksiniz.

Yazar Hakkında

Teknolojik Bilgi'nin kurucusu, Teknoloji ve Yazılım hakkında makale yazarı.

Yorum Yap