1. Ana Sayfa
  2. Oyun

Son 10 Yılın En İyi Oyunları

Son 10 Yılın En İyi Oyunları
0

Son on yılın en iyi oyunlarını arıyorsanız, doğru yere geldiniz. Resident Evil, Super Smash Bros, Dead Cells, BioShock Infinite ve daha fazlası dahil olmak üzere son on yılın en popüler oyunlarından bir listemiz var.

Resident Evil Village

Resident Evil Village canavarlarla dolu bir oyun. Resident Evil serisinin son oyunu görsel mükemmellikte bir güç gösterisi.

Hikaye, kızı Rose’u kurtarmaya çalışan Ethan’ı takip ediyor. Bir grup likantropik canavar tarafından kaçırılır. Resident Evil Village’da bulunacak çok sayıda sır ve gizem var.

Resident Evil Village bir ganimet sistemine ve bir para birimi sistemine sahiptir. İkincisi, oyuncuların daha fazla envanter bloğu ve yükseltme satın almalarını sağlar.

Ayrıca, patlamayı engelleyen düşmanları geri savuran akıllı bir reaktif saldırıya sahiptir. Bu özellikle yüksek zorluklarda kullanışlıdır.

Resident Evil Village aynı zamanda kendi neslinin görsel olarak en çarpıcı oyunlarından biridir. Hikaye ilerledikçe, çok sayıda canavar ve çılgın sahne ile bombardımana tutulacaksınız.

Resident Evil Village’ın favori bir bölümünü seçmek zor. Yaşayabileceğiniz en iyi hayatta kalma korku deneyimlerinden biridir. Canavar ordularına rağmen, hala göze çarpan anlar var.

Örneğin, bebek evi eğlenceli, atmosferik bir korku deneyimidir. En etkileyici anlardan biri de bebek bir canavardan kaçmak zorunda kaldığınız andır.

Resident Evil Village’ın en benzersiz yönlerinden biri de dünya inşası. Beş ayrı alan tek bir merkeze bağlı ve oyuncuların hepsine erişmesine olanak tanıyor. Her birinin kendine özgü bir teması ve tasarımı vardır.

BioShock Infinite

BioShock Infinite, gökyüzünde steampunk tarzı bir şehir olan Columbia’da geçen bir video oyunudur. Oyun, 2006 yılında piyasaya sürülen popüler BioShock oyununun devamı niteliğindedir.

BioShock Infinite, Amerika Birleşik Devletleri’nin Konfederasyon haydut devleti tarafından ele geçirildiği alternatif bir tarihe dayanmaktadır. Aynı zamanda din, ırkçılık ve aşırıcılık temalarını da işlemektedir.

Hikâye, başkahraman Booker DeWitt’in gizemli bir yere gönderilmesiyle başlıyor. Bir sandalyeye bağlanır, hareket edemez ve atmosferin içine itilir. Neye gönderildiğini öğrenmeye çalışırken, her şeyin göründüğü gibi olmadığını fark eder.

Rapture’dan kaçtıktan sonra Booker DeWitt kendini Columbia’da bulur. Gökyüzünde bir şehir olan Columbia, kendini peygamber ilan eden Peder Comstock tarafından yönetilmektedir. Oradayken, süper güçleri olan genç bir kadın olan Elizabeth’in geçmişini öğrenir.

Hikâyenin iki ana teması var: dini kontrolün tehlikeleri ve ırkçılık. Her ikisi de düşündürücü. Ancak oyun aynı zamanda aksiyon ve hızlı tempolu silahlı dövüşlerle dolu.

Çok ilginç bir video oyunu olsa da, BioShock Infinite mükemmel bir ürün değil. Zayıf dövüş ve strateji eksikliği gibi bazı sorunları var. Neyse ki, oynaması hala çok eğlenceli.

Uncharted 4 Oynanış

Uncharted 4

Uncharted 4, tüm Playstation sahipleri için mutlaka oynanması gereken bir oyun. Bu oyun Uncharted 2’nin formülünü alıyor ve onu geliştiriyor. Hikaye harika, oyun harika ve grafikler inanılmaz.

Ana karakter, gösterişli bir hazine avcısı olan Nathan Drake. Tarihten gelen efsanevi kalıntıları aramak için dünyayı dolaşıyor.

Oyun, oyuncuların uzun otların arasından gizlice geçmelerine olanak tanıyan yenilenmiş bir gizlilik sistemine sahiptir. Buna ek olarak, Uncharted 4 oyuncunun savaş için bir kanca kullanmasına izin veriyor.

Oyun harika olsa da, Uncharted’ın hikayesi en büyük çekiciliğidir. Naughty Dog, zorlayıcı bir hikayeye ve aynı derecede etkileyici bir dizi set parçasına sahip bir seri oluşturarak ustaca bir iş çıkardı.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, Uncharted 4’ün şimdiye kadarki en iyi Uncharted oyunu olup olmadığı sorusu ortaya çıkıyor. Ve bu kolay bir cevap değil. Ancak etkileyici set parçaları ve şaşırtıcı derecede tatmin edici hikayesiyle Uncharted 4, serinin şimdiye kadarki en iyisi.

Vita’nızla yapacak bir şeyler arıyorsanız, Uncharted 4’ü deneyin. Sağlam bir oyun, ancak herkesin keyif alacağı bir oyun değil.

Uncharted 4 bir sonraki Skyrim ya da bir sonraki Dead Island değil, ama o kadar da değil. İlk iki oyun harika grafiklere ve eğlenceli bir oynanışa sahip olsa da, Uncharted 3’e kadar seri çizgisel tarzını yeni bir seviyeye taşımadı.

Super Smash Bros Ultimate

Super Smash Bros Ultimate, Super Smash Bros serisinin son oyunudur. Serinin bugüne kadarki en büyük oyunudur. Yeni sürüm, önceki üç oyundaki tüm karakterlerin yanı sıra 2001’den bu yana bir Smash oyununda yer almayan birkaç karakteri de içeriyor.

Oyunda 100 aşama bulunmaktadır. Orijinal oyun, Brawl ve 64’teki aşamalar da dahil. Ayrıca üç ücretli DLC aşaması da var: Spiral Mountain, Hollow Bastion ve Cloud Sea of Alrest.

Tek oyunculu mod her zamankinden çok daha iyi. Buna ek olarak, kural setlerini kaydedebilir ve ihtiyacınız olduğunda kullanabilirsiniz. Ayrıca, oyun antenler için iniş gecikmesini iyileştirdi. Çoğu karakter için gecikme yüzde 40 oranında azaltıldı.

Oyun ayrıca sesli sohbet ile de destekleniyor. Akıllı telefonunuzdaki Nintendo Switch Online uygulamasında arkadaşlarınızla konuşabilirsiniz.

Ultimate sürümünde birçok yeni özellik ve değişiklik var. Bu sürümde yeni olan bir Eğitim Modu aşamasıdır. Bu mod, Rastgele Aşama seçeneğinin yerini alıyor. Oyuncular bir dövüşçü seçmeden önce bir aşama seçmelidir.

Bir diğer yeni özellik ise “Echo Fighters” modu. Bu mod temalı mücadelelere odaklanıyor. Sakurai, oyuna platform öğeleri eklemeye çalışmak yerine sadece temaya odaklanmayı tercih etti.

Dead Cells

Dead Cells, birkaç önemli hile içeren yandan kaydırmalı bir roguelike’dir. Oyun, çeşitli yetenekler ve silahların yanı sıra ilginç zorluklara sahip prosedürel olarak oluşturulmuş alanlar içerir. Ayrıca oyuncuları cesaretlerini test etmeye teşvik eden bir risk-ödül sistemine sahiptir.

Bu oyun eğlenceli ve zorlayıcıdır ve mutlaka öne çıkmasa da, kesinlikle türdeki en orijinal oyunlardan biridir. Keşfedilecek çok çeşitli yerler ve düşman çeşitliliği ile asla sıkılmayacaksınız.

Oyunun oynanışı Metroidvania ve Roguelike unsurlarının şaşırtıcı derecede sağlam bir karışımıdır. İki ana silahın yanı sıra birkaç daha güçlü saldırı vardır. Karakterinizi geliştirmek için bir dizi yeni yeteneğin kilidini açabilirsiniz. Örneğin, size çeşitli tehlikelerden koruma sağlayan bir zırh kuşanabilirsiniz.

İlerledikçe, daha şık numaralar keşfetmeye başlayacaksınız. Örneğin, size bir avuç güçlendirme sağlayan “bana öde” kapılarının kilidini açacaksınız. Bir diğer özellik ise eşya düşürme şansınızı artıracak olan ‘gıdıklanabilir hücre’.

Bu oyunun üst düzey bir hikayesi olmamasına rağmen, sizi tahmin etmeye devam edecek şifreli bir komplosu var. Ayrıca saat kulesi gibi odalardaki etkileşimli nesneleri keşfetme fırsatınız olacak.

Overwatch

Overwatch, Blizzard tarafından geliştirilen süper kahraman temalı takım tabanlı bir birinci şahıs nişancı oyunudur. Oyun, 30’dan fazla oynanabilir karakterden oluşan bir kadroya sahiptir. Her karakterin belirli bir rolü vardır. Bu roller arasında Saldırı, Savunma ve Destek yer alır.

Overwatch, diğerlerinden ayrılmasına yardımcı olan birçok özelliğe sahiptir. Örneğin, oyunu oynayarak para kazanmanıza izin veren birkaç oyundan biridir. Bu, bir sonraki seviyeye yükseltme maliyetinin bir kısmını azaltmanıza yardımcı olur.

Overwatch’ı benzersiz kılan diğer şeyler, onu kullandığınız için sizi ödüllendirme şeklidir. Kozmetik eşyalarla değiştirilebilen deneyim puanları kazanabilirsiniz. Ayrıca, oyunu favori karakterlerinizi kullanmanıza olanak tanıyan özel yapım bir modda oynamak mümkündür.

Oyun nispeten kısa bir geliştirme döngüsüne sahip olsa da, hala çok sayıda yeni içeriğe sahip. Aslında, son büyük güncellemeden bu yana iki yıl geçti. Birkaç yeni haritanın yanı sıra birkaç yeni kahraman da var.

Yeni özelliklerden biri olan 5v5 formatı, daha yaratıcı baskınlara kapı açıyor. Bu aynı zamanda her oyuncunun geçmişteki geleneksel takım müsabakalarına kıyasla toplam skora daha fazla katkıda bulunacağı anlamına geliyor.

Spider Man Oynanış

Marvel’s Spider-Man

Marvel’s Spider-Man, şimdiye kadar yapılmış en iyi süper kahraman oyunlarından biri olarak kabul edilen bir video oyunudur. Oyun, süper kahramanın çizgi romanlarına dayanıyor ve Insomniac Games tarafından geliştirildi. Oyun 2018 yılında piyasaya sürülmüştür.

Kusurlarına rağmen, oyun mükemmel anlatımı, akıcı dövüşü ve benzersiz oynanışı ile övgü topladı. Bu nedenle oyun tüm zamanların en iyi süper kahraman oyunlarından biri olarak gösteriliyor.

Oyunun hikayesi, sekiz yıldır Örümcek Adam olarak çalışan yaşlı Peter Parker’ı takip ediyor. New York’u saran bir komployu durdurmak için savaşması gereken kötü adamlardan oluşan tam bir haydut galerisiyle uğraşıyor.

Kusurlarına rağmen oyunun Remastered versiyonu son dört yılın en iyi açık dünya maceralarından biri olmaya devam ediyor. Başlangıçta 60 fps’de olmasa da, oyun harika görünüyor ve çoğu sistemde çalışıyor. Dahası, yeni görevler ve üç yeni kıyafet içeren bonus DLC içeriyor.

Özellikle zorlu bir oynanışa sahip olmasa da, oyun çok fazla içeriğe sahip. Oyuncular bir dizi karaktere karşı savaşacak ve yeni kupaların kilidini açmak zorunda kalacaklar.

Yazar Hakkında

Teknolojik Bilgi'nin kurucusu, Teknoloji ve Yazılım hakkında makale yazarı.

Yorum Yap