1. Ana Sayfa
  2. Oyun

Arkadaşınızla Oynayabileceğiniz En İyi Co-op Oyunlar

Arkadaşınızla Oynayabileceğiniz En İyi Co-op Oyunlar
0

Eğer eğlenceli co-op oyunlar oynamak istiyorsanız, doğru yerdesiniz. Bu makalede, ister arkadaşlarınızla, ister ailenizle, isterseniz de rastgele bir yabancıyla çevrimiçi oynamak isteyin, harika iş birliği seçenekleri sunan en iyi oyunlardan bazılarını keşfedeceksiniz.

Co-op Oyun Nedir?

Co-op oyunlar, iki veya daha fazla oyuncunun ortak bir hedefe ulaşmak için birlikte çalıştığı bir video oyunu türüdür. Bu oyunlar çevrimiçi veya çevrimdışı oynanabilir.

Co-op’un ana avantajı, oyunculara takım çalışması hissi vermesidir. Bu, onu çocuklar ve yetişkinler için de uygun hale getirir. Karmaşıklık seviyesine göre değişen çeşitli co-op oyun türleri vardır.

İlk co-op oyunlar yerel ağda oynanmakla sınırlıydı ve oyuncuların ekstra bir kontrol cihazı veya fareye sahip olmasını gerektiriyordu. Ancak, çevrimiçi eşli oyunların yükselişiyle bu sınırlamalar büyük ölçüde ortadan kalkmıştır.

Co-op aynı zamanda kablosuz ağ üzerinden de gerçekleştirilebilir. Tom Clancy’s Rainbow Six gibi oyunlar: Siege ve Gears of War 3 gibi oyunlar bu tür bir oyunu desteklemektedir.

Çoğu durumda co-op, aksi takdirde kaçıracağınız bir oyunu deneyimlemek için harika bir yoldur. Örneğin, orijinal Overcooked! ve devam oyununun her ikisi de co-op derleme Overcooked’a dahil edilmiştir: All You Can Eat’de yer almaktadır.

Co-op içeren diğer oyunlar Left 4 Dead gibi zombi hayatta kalma oyunlarıdır. Oyuncular ayrıca “enfekte” zombi hayatta kalanlara katılabilir, bu da onları ana grubun bir parçası haline getirecektir.

Diğer co-op  oyun türleri arasında yemek pişirmeyi içeren oyunlar yer alır. Yemek, bu oyunların çoğunda ortak bir temadır, ancak tek tema değildir.

Eşli oyunların bir başka kategorisi de ritim oyunlarıdır. Bu tür oyunlar zorlukları nedeniyle genellikle çok sinir bozucudur.

Co-op Oyun Nasıl Oynanır?

İster bir arkadaşınızla ister yabancı biriyle oyun oynamak isteyin, işte bunu yapmanın birkaç yolu. Genellikle co-op olarak kısaltılan işbirlikçi oyunlar, oyuncuların oyunu yenmek için birlikte çalışmasını gerektirir. Bu oyunlar her oyuncu için özel roller de içerebilir.

Örneğin Borderlands 2, oyuncuların engelleri aşmak ve yolun karşısına geçmek için takım olmalarını gerektiren bir co-op oyunudur. Bu oyunda, iki oyuncu tek bir günde bir oyuncunun keşfedebileceğinden iki kat daha fazla bölgeyi keşfedebilir.

Bir başka co-op oyun örneği de Borderlands 3’tür. Bu oyunda orijinalinden daha fazla konum ve daha fazla karakter yeteneği bulunmaktadır. Ayrıca kolay bir eşli oyun sunar.

Co-op oyunlar genellikle yerel bir ağ üzerinden oynanır. Ancak, çevrimiçi olarak da barındırılabilirler. Çevrimiçi eşli oyun için bir seçenek Steam Remote Play’dir. Burada, klavye girişinizi farklı bir cihazda aynı oyunu oynayacak olan arkadaşınıza aktarabilirsiniz.

Eğer çevrimiçi bir co-op oyunu oynamak istiyorsanız, bir arkadaş hesabı oluşturmanız gerekir. Daha sonra rastgele oyuncuların katılmasını engelleyecek çok oyunculu şifreyi girebilirsiniz.

Bu tür bir oyun, arkadaşlarınızla veya ailenizle aynı oyunu oynamanıza olanak tanır. Kanepe co-opu, özel bir co-op kurulumu kadar kullanışlı olmasa da, ayıracak çok zamanınız yoksa harika bir seçimdir.

Rainbow Six Extraction

Rainbow Six Extraction

Rainbow Six Extraction, taktiksel FPS aksiyonunu işbirliğine dayalı PvE uzaylı öldürme moduyla birleştiren bir co-op nişancı oyunudur. Rainbow Six Siege’den büyük ölçüde ödünç alıyor, ancak daha stratejik bir yaklaşımla. Önceki R6 oyunlarından farklılıklarına rağmen, sürekli olarak ilgi çekici bir oyun deneyimi sunar.

Oyuncular, ekolojik açıdan hassas bir bölgeyi Archaeans olarak adlandırılan gizemli bir uzaylı tehdidinden korumakla görevli REACT operatörlerini kontrol ediyor. Ekip, hedeflerini savunmak için bir dizi taktik kullanmalıdır. Oyuncular seviye atladıkça yeni araçların ve teçhizatların kilidini açabilirler.

Her biri kendine özgü taktiksel yeteneklere sahip 18 operatör var. Bunlar arasında kendi kendini yetiştirmiş bir kimya ve biyoloji uzmanı olan Smoke ve bir SASR robotik uzmanı olan Gridlock da bulunuyor. Bu operatörlerden bazıları, bir binadan kaçış yolu yaratabilmek gibi özel avantajlara da sahip.

R6 serisinin pek çok hayranı yeni anlatı unsurlarının eksikliğinden dolayı hayal kırıklığına uğrayacak olsa da, oyun hala oldukça ödüllendirici. İlk birkaç görevin üstesinden gelmek zor olsa da, genel zorluk grubun deneyim seviyesine göre kademeli olarak ayarlanacaktır.

Stardew Valley

Stardew Valley, co-op oyun için mükemmel bir oyundur. çok oyunculu bileşeni olan bir çiftçilik simülasyonudur. Co-op oynamak için oyunun en son sürümüne sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Ayrıca çevrimiçi oyuncuları davet edebilir veya zaten tanıdığınız kişileri oyunda size katılmaları için davet edebilirsiniz.

Oyuna başlamak oldukça kolaydır. Sadece oyunu açın, Multiplayer menüsünü seçin ve Co-op seçeneğini bulacaksınız. Eğer oyunda yeni bir oyuncuysanız, co-op modu oyunu nasıl oynayacağınızı öğrenmek için harika bir yol olabilir.

Stardew Valley’de co-op oynamanın en önemli yönü iletişimdir. Her oyuncunun bir sohbet kutusu vardır ve bu kutu aracılığıyla onlara mesaj gönderebilirsiniz. Bu, diğer oyuncularla konuşmanıza ve görevlerinde onlara yardımcı olmanıza olanak tanır.

Eğer oyunda yeniyseniz, başlamak zor olabilir. Ancak, süreci kolaylaştıracak birçok farklı ipucu vardır. Bunlardan bazıları aşağıda listelenmiştir.

Bombergrounds: Reborn

Bombergrounds: Reborn

Bombergrounds: Reborn, oyuncuların arkadaşlarıyla oynamasına olanak tanıyan çok oyunculu bir oyundur. Bu Battle Royale oyunu, sizi eğlendireceğinden emin olduğunuz eğlenceli ve benzersiz bir oynanışa sahiptir.

Bombergrounds: Reborn, popüler Bomberman oyunlarına dayanmaktadır. Oynanış benzerdir ancak silahlar yerine patlayıcılarla oynanır. Birçok farklı modu vardır ve takımlarla bile oynayabilirsiniz.

Bombergrounds: Reborn ayrıca ölümcül güçlere sahip sevimli hayvanlarla etkileşime girmenizi sağlayan sürükleyici bir 3D dünyaya sahiptir. Ayrıca heyecan verici ganimetler de kazanabilirsiniz. Bu hayvanlar, savaşlarınızda size yardımcı olacak avantajlara ve yeteneklere sahiptir.

Bombergrounds’un bir başka harika özelliği: Reborn’un bir diğer harika özelliği de oynamanın ücretsiz olmasıdır. Bu, arkadaşlarınızla oyunlara katılabileceğiniz, solo ve rekabetçi modlarda oynayabileceğiniz ve harika rütbeler kazanabileceğiniz anlamına gelir.

En son güncelleme ile yeni oyun modlarının yanı sıra görünümler ve diğer güzellikleri de deneyimleyebilirsiniz. Tüm bunlar muazzam bir ilerleme sistemiyle birlikte geliyor. Eğer 2022’nin en iyi co-op oyunlarını arıyorsanız, başka yere bakmanıza gerek yok.

It Takes Two

It Takes Two

Heyecan verici bir co-op oyunu arıyorsanız, It Takes Two’ya göz atmak isteyeceksiniz. Bu oyun şimdiden çok ses getirmeye başladı.

Zekice ve iyi tasarlanmış bir hikayeye sahip eğlenceli bir co-op oyunu. Oyun her yaştan arkadaş için de harika.

Oyunu oynarken her türlü harika şeyle karşılaşacaksınız. Bulmacalar, sırlar ve yapılacak diğer eğlenceli şeyler var. Bulmacaları çözmek için edindiğiniz becerileri kullanmanız ve hatta aradığınız şeyle ilgili ipuçlarını bulmak için haritanın farklı alanlarını keşfetmeniz gerekecek.

Bu oyunla ilgili bir başka harika şey de, iki Switch konsolunu birbirine bağlamanıza olanak tanıyan yerel kablosuz oynamayı desteklemesidir. Konsolları birbirine bağladıktan sonra bölünmüş ekran modunda oynamaya başlayabilirsiniz.

Switch’i olan bir arkadaşınız varsa, oyunu çevrimiçi oynamayı da deneyebilirsiniz. Steam’in Birlikte Uzaktan Oynama özelliğini kullanabilir veya arkadaşlarınızı oturma odanızda sizinle oynamaya davet edebilirsiniz.

Stranger of Paradise: Final Fantasy Origin

Stranger of Paradise: Final Fantasy Origin bir co-op aksiyon RPG oyunudur. Orijinal oyunun yeniden tasarlanmasıdır. Bu, annesi tarafından getirildikten sonra fantastik bir dünyaya yeniden giren bir karakter olan Jack’i takip eden aksiyon odaklı bir rol yapma oyunu olduğu anlamına gelir.

Stranger of Paradise: Final fantasy origin ayrıca benzersiz bir savaş sistemine sahiptir. Oyuncular, teçhizat da dahil olmak üzere herhangi bir eşyayı alabilir ve dayanıklılık çubuklarını tüketmeden düşmanlara saldırmak için kullanabilirler. Ancak oyunun kusurları da yok değil. Çılgınca karşılaşmalar sırasında oyuncu yavaşlama yaşayabilir. Bir de haritadan yoksun olması var.

Stranger of Paradise: final fantasy origin ayrıca oyuncuların oynamak için iki sınıf seçmelerine olanak tanıyan benzersiz bir iş sistemine sahiptir. İlk işlerinde ustalaşarak daha fazla işin kilidini açabilirler.

Buna ek olarak, oyun çevrimiçi co-op’u desteklemektedir. İlerledikçe, bir arkadaşınızı ekibinize katılmaya davet edebilir ve deneyimi onlarla paylaşabilirsiniz. Seviyeleri sizin gibi tamamlarlarsa, sizinle aynı ödülleri alacaklar.

Takım arkadaşlarınızı da canlandırabilirsiniz. Ancak, iyileştirme iksirleri azaldıysa, manuel olarak müdahale etmeniz gerekecektir.

Gotham Knights

Gotham Knights

Yeni Batman oyunu Gotham Knights, oyuncuları DC Süper Kötüleri Nightwing, Red Hood, Batgirl ve Robin’in yerine koyan bir üçüncü şahıs aksiyon RPG oyunudur. WB Games Montreal tarafından geliştirilen oyun, dinamik ve sürükleyici bir deneyim sunmayı amaçlayan çeşitli özellikler sunuyor.

Oyunun en ilgi çekici yönlerinden biri işbirliğine dayalı çok oyunculu yapısı. Oyuncular Gotham City’yi birlikte keşfedebilir veya tek oyunculu senaryoyu bir arkadaşlarıyla oynayabilirler. Bu seçenek tüm temel oyun sahipleri için ücretsiz bir güncelleme olarak sunulacak. Ayrıca oyuncuların ana kötü adamın Dava Dosyasından bir patronla karşı karşıya gelmesi gereken bir ‘hesaplaşma’ modu da bulunacak.

Diğer özellikler arasında arkadaşlarınızı size katılmaya davet etmenizi sağlayan bir sosyal menü yer alıyor. Ayrıca oyununuzu, dünyanın dört bir yanından oyuncuları aramanıza ve onlarla maç yapmanıza olanak tanıyan “çevrimiçi” moda da ayarlayabilirsiniz.

Gotham Knights türünün en iyi oyunu olmasa da sunabileceği çok şey var. İşbirliğine dayalı çok oyunculu modunun yanı sıra, oyun dört oyunculu bir moda da sahip olacak.

Monster Hunter World

Monster Hunter World

En iyi co-op oyunlar tek bir türle sınırlı değildir. İster bir macera oyunu, ister bir korku oyunu, ister bir sandbox oyunu veya başka bir şey arıyor olun, dışarıda pek çok seçenek var. İşte 2022’de piyasaya sürülmesi planlanan birkaç oyun.

Monster Hunter World: 2022’nin En İyi Co-Op Oyunları – Diablo 2’ye bir saygı duruşu olarak tasarlanan Monster Hunter World, bir av partisi ve çeşitli saha eşyaları içeriyor. Oyuncular canavarları cezbetmek için Stinkminks kullanıyor ve ardından avı devirmek için Marionette Spiders’ı kullanabiliyor.

Left 4 Dead 2 – Bir zombi hayatta kalma oyunu olan Left 4 Dead 2 en iyi bir arkadaşla oynanır. Oynamak için bir kulaklık takmanız gerekecektir. Bu şekilde, takım arkadaşınız ölmek üzere olduğunda uyarılırsınız.

Divinity: Original Sin 2 – Bir başka harika co-op oyunu olan Divinity: Original Sin 2, yasadışı büyü ve dünyanın yaklaşan sonu etrafında dönen ilginç bir hikayeye sahiptir. Çeşitli oynanabilir karakterler sunar ve oyuncuların kendi karakterlerini yaratmalarına izin verir.

Valheim

Valheim

Valheim arkadaşlarla oynamak için harika bir oyundur. Oyuncuların geniş, açık bir dünyayı keşfetmelerini sağlayan bir sandbox modu da dahil olmak üzere birçok harika özelliğe sahiptir. Ayrıca benzersiz zorlukları ve ödülleri olan prosedürel olarak oluşturulmuş bir ada da var. Karakollar inşa edecek, yiyecek arayacak, canavarları öldürecek ve ganimet toplayacaksınız.

Oyunun ana odak noktası yüzen bir ev inşa etmek olsa da, vahşi hayvanlardan korunmak konusunda dikkatli olmanız gerekecek. Oyunda dost ateşi de var, ancak bunu aksiyonda göremeyebilirsiniz.

Co-op oyunlarının etrafta insanlar varken daha eğlenceli olduğu bir sır değil. Ayrıca başkalarıyla nasıl etkileşim kurulacağını ve sorunların nasıl çözüleceğini öğrenmek için de harika bir yoldur. Oyunu oynarken, görevleri tamamlamak ve bulmacaları çözmek için takım arkadaşlarınızla birlikte çalışmanız gerekecek.

Yazar Hakkında

Teknolojik Bilgi'nin kurucusu, Teknoloji ve Yazılım hakkında makale yazarı.

Yorum Yap